Oddělení jazyků

Pro studenty

SERR (CEFR)

V popisech kurzů používané zkratky SERR/CEFR označují Společný evropský referenční rámec (anglicky CEFR = Common European Framework of Reference for Languages), jenž popisuje, co by měl student zvládat na jazykových úrovních A1–C2. Jde o dokument Rady Evropy.

Rozřazovací testy

Rychlý rozřazovací test OJZ

Test založený na gramatice a slovní zásobě. Stáhnete si jej, vypracujete, opravíte podle klíče a dle tabulky zjistíte svou přibližnou úroveň. Vyplnění zabere max. 40 minut.

Vyhodnocení testu

Toto vyhodnocení je pouze orientační. Podrobnější a přesnější placement test testující jazykové dovednosti je k dispozici na našich webových stránkách (TOEIC placement test).

Počet správných odpovědí 0–15 16–35 36–55 56–75 76 - 95 96–120
Úroveň dle SERR A0 A1 A2 B1 B2 C1

 TOEIC Online Placement Test

Vzorový TOEIC test testující dovednosti reading a listening. Po jeho vyplnění získáte vyhodnocení, jaká je vaše úroveň ve výše uvedených dovednostech. Jeho vyplnění zabere 2 hodiny. 

LanguageCert Placement Test

Rychlý online rozřazovací test – 25 otázek typu multiple choice. Test je k dispozici na webové stránce LanguageCert zde.

Quote of the month

Things didn't go as planned, but I can celebrate trying my best in whatever way that looks from day to day.

Jazykové tipy:

Odpovědi na otázky a překlad citátu najdete níže.

  1. Zkuste mezi slova „as planned“ vložit podmět a přísudek tak, aby se tato část stala samostatnou vedlejší větou.
  2. Jak chápete význam výrazu „my best“?
  3. Jakým slovem by se dal nahradit výraz „whatever“?
  4. Závěrečná část věty obsahuje především předložky a podstatná jména. Jde o určení času, doby trvání anebo má jiný smysl?
  5. Zkuste větu parafrázovat, tj., tedy říci pomocí synonym (jiných slov než v originálu). Používání této techniky vám může pomoci postupně rozšiřovat vaši slovní zásobu.

Pozn.: Pozitivní, motivační citáty v angličtině na každý den nabízí řada aplikací i skupin na sociálních sítích, například Action for Happiness nebo Brainy Quote.

Odpovědi na otázky výše:

  1. As they were planned – „they“ nahrazuje „things“ a minulý tvar pomocného slovesa je nutné použít v rámci daného kontextu.
  2. Jedná se o nejvyšší standard, kterého jsme v dané situaci schopni dosáhnout.
  3. Any – v kladných větách nese význam jakýkoli.
  4. Jiný smysl – „from day to day“ vyjadřuje spíše pravidelnost na denní bázi, tedy spíše ze dne na den než od–do.
  5. Například: Not everything worked out as it should have, nevertheless I am proud of myself for having done all I could under the given circumstances.

Možný překlad citátu: Věci nevyšly podle plánu, ale mohu se radovat, že jsem se za daných podmínek snažil udělat vše, co bylo v mých silách.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0