Centrum polární ekologie
Pro studenty
Kurz polární ekologie
Kurz Polární ekologie je organizován Centrem polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Probíhá jednou za dva roky a skládá se z teorerické části (KBE/263), která probíhá většinou v květnu v rámci týdenního blokového semináře a dvoutýdenního terénního cvičení (KBE/265) na Svalbardu. Kurzu se může účastnit až 10 studentů, kteří pak v menších skupinkách řeší projekt podle zaměření skupiny (botanika, mikrobiologie, zoologie či parazitologie), mimo to ale získají i mnoho poznatků z jiných oborů. Díky tomu, že kurz je multidisciplinární, odjíždějí studenti s ucelenými vědomostmi o fungování polárních ekosystémů. Kurz je zápočtový, za 5 kreditů a je zakončen prezentací výsledků projektu na závěrečném semináři. Do kurzu se mohou přihlásit studenti všech stupňů studia i studijních oborů.
Další Kurz polární ekologie proběhne v letním semestru 2026.
- Pro zájemce
Před zasláním přihlášky si pročtěte aktuální INFORMACE nebo se koukněte na tuto PREZENTACI.
Pro přihlášení vyplňte ONLINE DOTAZNÍK. Součástí dotazníku je i zaslání motivačního dopisu (maximálně 5000 znaků) v anglickém jazyce a ve formě pdf, pojmenovaném Last_Firstname. V motivačním dopise vysvětlete, proč se chcete zúčastnit kurzu, co od něho očekáváte, jestli mátě nějaké zkušenosti s arktickým a podobným výzkumem a proč si myslíte, že bychom měli vybrat právě vás.
Fotky z předešlých kurzů si můžete prohlédnout v Galerii, nebo na našem Facebooku.
Nabídka témat
Pokud se chcete stát členem našeho kolektivu, můžete si vybrat některé z nabízených témat studentských prací:
Bakalářské a magisterské práce zaměřené na změny přírodního prostředí v souvislosti s ústupem arktických ledovců
Arktida, a především Svalbard, je oblast, kde probíhá nejintenzivnější oteplování klimatu. S tím souvisí řada navazujících změn v přírodním prostředí. Většina z nich se přímo týká ustupujících a tajících ledovců. Tyto rychlé změny v dynamice ledovců výrazně modifikují stávající environmentální procesy – hydrologický cyklus, transport sedimentů ale i rozsáhlé změny krajiny. Na změny v krajině jsou pak vázány i rychlé změny ekosystému. Níže uvedená témata jsou spíše orientační a mohou být upravena po domluvě s konkrétními zájemci. Předpokládá se, že práce bude řešena s využitím vědecké infrastruktury JU na Svalbardu a v případě multidisciplinárních témat s asistencí ostatních pracovníků CPE a dalších kolegů.
- Krátkodobé změny terénu na čele ledovců (analýza dronových snímků, modelů terénu a jejich interpretace)
- Změny hydrologického cyklu na úrovni malých zaledněných povodí (odtok vody z povodí, vliv konkrétních meteorologických podmínek, jednoduché modelování odtoku, transport látek z povodí)
- Charakteristika sněhové pokrývky a její význam pro další environmentální charakteristiky – vlhkost půdy, vegetace atd.
- Dlouhodobý vývoj předpolí ledovců a sledování sukcese
- Využití dálkového průzkumu Země pro sledování dynamiky kryosféry (sněhová pokrývka, mořský led, ledovce atd.)
Pro více informací mě kontaktujte na emailu:
Pokud jste zde nenašli nic, co by vás zaujalo, můžete vždy kontaktovat přímo člena CPE z oboru, který vás zajímá. Řešená témata a složení skupin naleznete v sekci Výzkumné skupiny. Můžete se na nás obrátit i v případě, že vámi preferovaný obor u nás momentálně nemá zastoupení a my vám doporučíme školitele z jiné katedry nebo instituce.