Skip to main content

Centrum pro přírodovědné vzdělávání

Je místem setkávání a tvůrčí činnosti  studentů středních a vysokých škol, studentů učitelských oborů, VŠ i SŠ pedagogů.

Kurzy k prohloubení odborné kvalifikace

Pravidelné víkendové, nebo jednodenní akce, jejichž cílem je soustavné vzdělávání středoškolských pedagogů a snaha o zprostředkování nejnovějších výsledků na poli vědy. Akce se věnují všem přírodovědným a technickým tématům od biologie přes matematiku až po IT. Vzdělávací akce jsou koncipovány tak, aby učitelé mohli získané poznatky uplatnit při výuce.

Po domluvě také nabízíme kurzy "šité na míru" pro menší počet účastníků. V případě menších skupin stanovujeme cenu individuálně.

Termíny akcí jsou vyhlašovány během celého roku, aktuálně připravované najdete na stránkách fakulty a Centra.

V případě dotazů k pořádaným víkendům kontaktujte Evu Gardianovou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Infoleták s přehledem kurzů ke stažení >>zde

 



 

Aktuální kurzy pro učitele (2024)

Zpátky do lavic - přednáškový víkend pro SŠ pedagogy

Tradiční přednáškový víkend určený zejména středoškolským učitelům biologie. Ale nejen jim. Vítáni jsou i studenti a učitelé jiných oborů.

 
Sejdeme se v sobotu cca v 9:00 v posluchárně C2, Budovy C, Přírodovědecké fakulty JU na Branišovské ulici v ČB.
V průběhu víkendu si učitelé vyslechnou různé odborné přednášky.
 

SOBOTA

 

9:00 - 10:30 - Rhizosféra – místo, kde to žije (doc. Mgr. Eva Kaštovská, Ph.D., RNDr. Michal Choma, Ph.D.)

10:45 - 12:15 - Fotosyntéza dobře a špatně (RNDr. Radek Litvín, Ph.D.)

 

Oběd 

 

14:00 - 15:30 - Environmentální politiky EU a jedinečnost nařízení o obnově přírody (Ing. Eva Semančíková, Ph.D.)

 

15:45 - 17:15 - Inovativní přístupy k výuce mikrobiologie (Mgr. Josef Juráň, Ph.D.)  

 

NEDELE 

 

8:00 - 9:30 - Kolik je skupin vyšších rostlin a jak se v nich vyznat? (doc. Ing. Milan Štech, Ph.D.)

 

9:45 - 11:15 - Mozek a imunita - Jak aktivovaný imunitní systém ovlivňuje náš mozek a proč tomu tak je (Mgr. Pavla Nedbalová)

 

11:30 -13:00 - Kde se tady pořád berou, aneb jak je to tedy s těmi viry? (Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D.)

 

Akce potrvá do neděle asi 13:00 hodin. Víkend je pro účastníky zdarma.

Termín konání je 30.11. a 1.12.

Přihlášení zde

 

Seminář pro učitele matematiky a IT - Shodnosti a podobnosti: Praktické řešení pomocí softwaru

V kurzu představíme základní shodnosti a podobnosti v rovině a prostoru a ukážeme, jak je lze jednoduše popsat pomocí matic.

Představíme systém počítačové algebry wxMaxima, který je vhodný pro počítání s maticemi. Zároveň představíme systém GeoGebra pro interaktivní geometrii. V obou systémech ukážeme úlohy o afinitách a prodiskutujeme rozdíly v přístupu obou systémů k řešení těchto úloh. Na závěr ukážeme jednoduchou aplikaci z robotiky. Obsah lze využít jako rozšíření při výuce algebry a geometrie na SŠ.

doc. Mgr. Lenka Zalabová, Ph.D. 

RNDr. Michaela Zahradníková, Ph.D. 

Kurz probíhá 11.12. 

Přihlášení zde

 

Výuka fyziky s aplikací PhyPhox – Praktické tipy pro středoškolské učitele

Zveme všechny středoškolské učitele fyziky na inspirativní workshop, který se zaměří na využití aplikace PhyPhox ve výuce. Během této akce získáte praktické návody a inspirativní příklady, jak využít zmíněnou aplikaci pro zkoumání fyzikálních jevů přímo ve vaší školní učebně. Ukážeme vám možnosti, jak zapojit studenty do experimentování a měření pomocí chytrých zařízení, která nosíme po kapsách. Předvedeme vám, jak využívat senzory smartphonů pro demonstrace z různých oblastí fyziky, jako je například akustika, kmitání nebo mechanika. Získáte tak nové nástroje a nápady, jak prostřednictvím moderních technologií a jednoduchých, ale názorných experimentů, přiblížit fyziku vašim studentům.

Kurz probíhá 13.12. 

Kurz vede: Mgr. Václav Šebelík, Ph.D.

Info a přihlášky

 

Protisté pod mikroskopem – determinační seminář pro učitele biologie

(webinář a praktika)

Webinář je určen pro učitele biologie, kteří chtějí prohloubit své znalosti v oblasti určování protist a zároveň získat praktické dovednosti, které mohou využít ve výuce. Seminář kombinuje teoretické znalosti předávané prostřednictvím webinářů s intenzivním víkendovým praktickým mikroskopickým cvičením.

Náplň:

(1) determinační znaky řas,

(2) determinační znaky heterotrofních protist (především nálevníci, krytenky a heterotrofní bičíkovci),

(3) ekologie protist a metody odběrů vzorků,

(4) mikroskopické praktikum.

Termíny webinářů: pondělí 28. 4., 5. 5. a 12. 5. 2025 od 17 hodin

Mikroskopické praktikum: víkend 17.-18. 5. na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Přihlášení zde

 

Místo, kde žiji – krajina kolem nás aneb od politiky k datům, od dat ke krajině domova

Termín 24.1. 

Přednášející: Eva Semančíková, Stanislav Grill a Tomáš Kučera

 Krajina je výsledkem činnosti přírodních faktorů, ale i lidských činností. Je zároveň místem, které od dětství vnímáme, a celoživotně nás ovlivňuje. Pojďme se podívat, jak souvisí Úmluva Rady Evropy o krajině s výukou, změnou RVP a možnostmi zapojení krajinných témat a dat do výuky. Po revizi RVP ZV bude krajinná tématika aktuální ve vzdělávacích oblastech Člověk a jeho svět, Člověk a příroda a Geografie. Průřezové téma Environmentální vzdělávání se pak zaměří na udržitelnost a kvalitu života (tzv. „wellbeing“).

Přihlášení

 

ANTARKTIDA - ŠKOLA VÝHROU 

11.2.2025 od 12.00 do 15.00

Antarktida je interaktivní vzdělávací hra, která pomáhá vytvářet bezpečné a inspirativní prostředí pro žáky. Nabízíme učitelům možnost hru si přijít vyzkoušet a zjistit, jak ji zapojit do vzdělávání ve své škole. Hra rozvíjí klíčové dovednosti jako jsou komunikace, spolupráce a budování pozitivních vztahů. Je ideální pro projektovou výuku, adaptační kurzy či zlepšení atmosféry ve třídě. Obsahuje také prvky finanční gramotnosti.

Provázejícím učitelům lze workshop započítat do průběžného vzdělávání.

Více se o hře můžete dozvědět ve videu https://www.antarktida.eu/

Přihlášky do: 4.2.2024

Přihlášky zde

 

Aby praxe byly PRAKTICKÉ!

18.12.2024 od 13.00 do 16.00

Setkání provázejících učitelů, oborových didaktiků a studentů PřF a FF JU. (Pro PU může být akce  součástí průběžného vzdělávání).

Dovolujeme si vás srdečně pozvat na pracovní setkání provázejících učitelů středních škol, kteří vedou praxe studentů, se studenty a vyučujícími PřF a FF JU. Setkání bude zaměřeno na sdílení zkušeností a společnou diskusi o výzvách a možnostech pro zlepšení průběhu pedagogických praxí. 
Kromě již aktivních provázejících učitelů rádi přivítáme i další učitele, kteří o zapojení do nového systému praxí uvažují a chtějí se stát dalšími provázejícími učiteli. Pro vás může toto setkání být již součástí povinného vstupního vzdělávání. 

Přihlášky do: 11.12.2024

Přihlášky zde

 

AKREDITOVANÉ kurzy DVPP ke splnění kvalifikačních předpokladů

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0