Skip to main content

Centrum pro přírodovědné vzdělávání

Je místem setkávání a tvůrčí činnosti  studentů středních a vysokých škol, studentů učitelských oborů, VŠ i SŠ pedagogů.

Univerzita třetího věku

Šumava: Známá a přece neznámá

                                                                                       .…objevujte ji společně s vědci PřF JU

Zveme Vás do kurzu univerzity třetího věku (čili 55+), který bude tentokrát věnovaný Šumavě.

Šumava, známá a přece neznámá. Toto území je proslulé svými rozlehlými lesy, hlubokými údolími a mnoha malebnými jezery. Díky své jedinečné přírodní kráse a bohaté historii je Šumava oblíbeným cílem turistů, vědců a milovníků přírody. Národní park Šumava je jedním z největších a nejstarších chráněných území v Česku, kde se snaží zachovat a obnovit původní přírodní ekosystémy. Chcete-li se o ní dozvědět víc, přihlaste se do našeho kurzu a objevujte ji společně s námi.

Kdy?:  začínáme první přednáškou 19.3.2025 v 16:30 (celkem proběhne 7 přednášek a 2 exkurze do zajímavých lokalit NP Šumava v doprovodu vědců z PřFJU), exkurze probíhají 3.5. a 17.5.

Kde?: Posluchárna C1, Budova C Přírodovědecké fakulty JU

Cena: 1200,- Kč

Témata jednotlivých lekcí:

Obraz Šumavy jako výsledek spletité historie území (Michal Hořejší a Jaroslav Vrba) 
19. 3. 2025 

Řekne-li se Šumava, snad každému vyvstane obraz rozsáhlého území nekonečných lesů. Málokdo si však uvědomí, že nejde o obraz samozřejmý, navíc opřený o skutečnou dynamiku šumavských lesů. V 19. století, kdy ji Češi doslova objevili, byla Šumava vnímána prizmatem hned několika konkurenčních motivů – od pohoří se na jedné straně očekávaly strmé hory alpského charakteru s vyhlídkami, na druhé straně se však zdůrazňovala neprostupnost a divokost. A do toho přišla známá Klostermannova „broučková“ kalamita… Úvodní přednáška představí historii pohoří, a především pak historii jeho kulturního uchopování. 

 Je květena Šumavy opravdu chudá? (Milan Štech) 
26. 3. 2025 

Díky geomorfologii a převažujícímu substrátu je z pohledu cévnatých rostlin Šumava často považována za území druhově chudé. Přednáška vás provede nejhojnějšími, nejvýznamnějšími, nejkrásnějšími, nejvzácnějšími i nejohroženějšími rostlinami Šumavy a dokáže vám, že první pohled klame a květena Šumavy jako celku je značně bohatá a cenná. 

 V čem jsou jedinečná šumavská jezera (Jaroslav Vrba) 
2. 4. 2025 

Téměř dvě staletí patří ledovcová jezera k ikonickým cílům návštěvníků Šumavy. Jejich hladiny zrcadlí nejen ledovcové kary se strmými jezerními stěnami, ale i okolní hluboké lesy – ať už živé či „mrtvé“. Jejich hladiny a sedimenty ovšem ukrývají strhující příběhy od jejich vzniku před téměř 15 tisíciletími a jejich dramatickou proměnu v posledních 150 letech. Co se přihodilo od první návštěvy profesora Antonína Friče? Díky dlouhodobému bádání generací hydrobiologů máme unikátní data o vymizení a následném návratu života do šumavských jezer. Ukážeme, jak jejich ekosystémy ovlivnily v minulém století kyselé deště a jak se jezera zotavují. 

 Šumavská rašeliniště (Zuzana Urbanová, Tomáš Picek) 
9. 4. 2025 

Rašeliniště představují ikonickou součást Šumavy se svými jezírky a mechovými koberci, ale najdeme zde i jiné typy rašelinišť, jejichž role v krajině, koloběhu vody a živin je zcela zásadní. Mnoho šumavských rašelinišť bylo v minulém století narušeno odvodněním či těžbou rašeliny. V posledních letech se přistupuje k aktivní revitalizaci narušených rašelinišť a společně se podíváme na možnosti a úspěšnost těchto aktivit. 

 Živočichové pod vodní hladinou (Petr Blabolil, Vojtěch Kolář) 
16. 4. 2025 

Během přednášky se podíváme na rybí a hmyzí společenstva od pramenných stružek po významné toky jako jsou Vltava a Otava. Seznámíme se s původními společenstvy, které byly historicky ovlivněny okyselením vody, využíváním povodí i vlastních toků. Pozornost bude věnována i současnému krajinnému inženýru bobru evropskému a jeho zásahům do krajiny - především tvorbě nových vodních ploch. 

Je kůrovec rizikem pro české lesy? (Martin Hais) 
23. 4. 2025 

Přednáška bude zaměřená na způsob šíření kůrovce v lesích, rizika napadení stromů a které podmínky je zvyšují. Také bude zařazeno téma, zde je možné napadení stromů lýkožroutem předvídat i více let dopředu a jaká data se k tomu používají.

 Co vyprávějí šumavské smrčiny (Hana Šantrůčková) 
30. 4. 2025 

Od nepaměti je Šumava krajem rozsáhlých hvozdů, které jsou svým charakterem a rozlohou jedinečné, ale které čas od času podléhají zkáze. Přednáška chce přispět k pochopení zákonitostí vývoje šumavských lesů a to především v podmínkách měnícího se prostředí. Cílem je také ukázat, že pokud odumře stromové patro, les je stále živý. 

Odkaz na přihlášení

Pro více informací pište: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0