Centrum pro přírodovědné vzdělávání
Je místem setkávání a tvůrčí činnosti studentů středních a vysokých škol, studentů učitelských oborů, VŠ i SŠ pedagogů.
Univerzita třetího věku
Skryté hodnoty přírodního a kulturního dědictví nejenom v historických zahradách
Skryté hodnoty přírodního a kulturního dědictví v historických zahradách a parcích
Historickým zahradám a parkům je tradičně věnovaná pozornost především památkové péče, nicméně i ochrana přírody zde má zájmové objekty. Jedná se zatím o spíše přehlížené biokulturní dědictví, které však nenávratně mizí stále se zrychlujícím tempem.
Náplní kurzu budou jednotlivé přednášky věnované vývoji v čase (od klášterní zahrady ke krajinářskému parku), zahradní tvarosloví na jihočeských příkladech, inspirace z ciziny, regionální odlišnosti, způsoby obnovy i to, jak historické parky ovlivnily skladbu sídelní zeleně. Součástí kurzu budou dvě exkurze. Podíváme se do Terezina údolí u Nových Hradů, které je odrazem evropské sentimentální malebnosti, romantismu i osvícenství, a na moderní park na Hluboké uchovávající tradiční funkce i v nastupujícím věku industriální racionality. V parku Červeného Dvoru u Chvalšin je dobře zmapovaná přestavba formální barokní zahrady na přírodně-krajinářský park.
Kurz probíhá od října do listopadu 2024, vždy ve středu v 16:00 hodin.
Kurzovné Kč 600,-
Zaměření jednotlivých lekcí:
0) Dendrologická procházka po areálu univerzity zaměřená na okrasné dřeviny (termín dle počasí)
1) Od klášterní zahrady ke krajinářskému parku: Zahrada - park - krajina - vývoj historického parku v čase, zahradní tvarosloví na jihočeských příkladech
2) Lednicko-valtický areál a Veltrusy: odlišné a přesto podobné inspirace v nejrozsáhlejších krajinných kompozicích v ČR
3) Česká Loara v kontextu parků moravského úvalu a slezského prstence
4) Dendrologem před sto lety – historická arboreta a jejich sortimenty
5) Sbírkové parky jsou součástí biokulturní rozmanitosti ale mimo arboreta nám doslova mizí před očima
6) Současný stav historických parků, jejich zdařilé a méně zdařilé obnovy. Patří do historického parku golfové hřiště?
7) Parky formují dřeviny a zkrášlují byliny a drobná architektura.
8) Městské parky a hřbitovy a jejich zeleň.
Exkurze 1 - Terezino údolí u Nových Hradů odrazem evropské sentimentální malebnosti, romantismu i osvícenství
Exkurze 2 - Moderní park na Hluboké uchovává tradiční funkce i v nastupujícím věku industriální racionality
Exkurze 3 - Přestavba formální barokní zahrady na přírodně-krajinářský park v Červeném Dvoře u Chvalšin
Kurz vede doc. RNDr. Tomáš Kučera, Ph.D.
který se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zabývá krajinnou ekologií, ochranou přírody a kulturní krajiny, vlivem zeleně na biodiverzitu sídelní krajiny, péče o přírodní a kulturní dědictví krajiny. Věnuje se také přednáškové a popularizační činnosti.
Přihláška
Bez půdy to nepůjde, aneb jak dobře hospodařit na zahrádce i na poli?
Je kurz věnovaný hospodaření, zahrádkaření a půdě celkově. Pro účastníky jsou připraveny zajímavé přednášky, laboratorní cvičení, analýzy a exkurze.
V kurzu se dozvíte něco o fyzikálních a chemických vlastnostech půdy, o vodě a živinách v půdě, složkách půdy a hnojení. Věnovat se budeme i udržitelnému hospodaření.
Půda představuje bohatství, kterého bychom si měli vážit a podle toho s půdou nakládat. Náplní kurzu budou základní informace o složení půdy, o významu půdních organismů pro fungování půdy a zejména o způsobech správného hospodaření, které půdu nepoškozuje, ale naopak zajišťuje její úrodnost a dlouhodobou kvalitu. Hlavní probíraná témata: 1) Složky půdy; funkce půdy; využití půdy v ČR, problematické aspekty současného velkovýrobního průmyslového zemědělství. Stačí nám naše půda? 2) Sedm principů péče o půdu: jak hospodařit, aby půda netrpěla. Význam půdních organismů – kdo v půdě žije? 3) Půdní reakce (pH) a další chemické vlastnosti půdy a jejich vliv na zásobování plodin živinami. Jak hnojit, abychom podpořili růst rostlin, ale zároveň nepoškozovali půdu a prostředí. 4) Význam půdní organické hmoty pro půdu. Jak zajistit dostatek kvalitní organické hmoty v půdě. 5) Střídání plodin a význam bobovitých rostlin pro kvalitu půdy a výnosy plodin. 6) Citlivá mechanická kultivace, struktura půdy a hospodaření s vodou.
Výuka bude doplněna exkurzemi do laboratoří PřF JU a Biologického centra Akademie věd ČR a do Akademické knihovny JU. Účastníci se seznámí s odběrem půdních vzorků pro analýzy a s měřením půdní reakce (včetně možnosti přinést si vlastní půdní vzorky pro analýzu). Účastníci obdrží studijní materiály k probírané tématice. Kurzem provází prof. Ing. Miloslav Šimek, CSc., jenž se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zabývá půdní biologií. Je autorem několika knih a věnuje se i přednáškové a popularizační činnosti. Začátek kurzu: 17.10. a pak každé další úterý do 21.11. včetně Kdy: 14:30 do 17:00 Kde: Budova Biologického centra AV ČR, Na Sádkách 7, místnost 012. Přihlášky na |