Katedra chemie

Bakalářský studijní program Chemie

Chemie

Bakalářský studijní program Chemie

Katedra chemie nabízí uchazečům několik studijních programů zaměřených na chemii korespondujících s výzkumným zaměřením katedry, čímž je zajištěná jednak vysoká kvalita výuky a současně i rozsáhlé možnosti pro práci studentů v rámci kvalifikačních prací. Ve všech studijních programech včetně bakalářských jsou vyžadovány praktické kvalifikační práce, díky čemu získávají studenti praktické zkušenosti přímo v laboratořích při řešení vědeckých problémů, kterými se zabývají jednotlivé vědecké skupiny. Bakalářské práce jsou primárně zaměřené na to, aby se studenti naučili a do hloubky procvičili různé laboratorní metody, které využijí k získání vědeckých dat. Absolventi mají díky tomu větší šance najít si odpovídající zaměstnání, popř. pokračovat v navazujícím magisterském studiu, kde můžou stavět na svých zkušenostech a rozvíjet zvolené téma diplomové práce; v této souvislosti je dobré zmínit, že magisterské práce studentů jsou mnohokrát součástí vědeckých publikací, kde jsou studenti spoluautory.

Garant: doc. RNDr. Martin Kabeláč, Ph.D.

bakalářském studijním programu Chemie získá student přehled v různých chemických oblastech (obecná, anorganická, organická, fyzikální, analytická chemie a biochemie), které může dále rozvíjet ve specializovanějších navazujících magisterských programech.

Neustále se snažíme vylepšovat studijní programy tak, aby reflektovaly vývoj v oboru i požadavky společnosti. I proto do bakalářského programu Chemie postupně doplňujeme další volitelné předměty zaměřené například na molekulární biologii, biostatistiku, imunologii a jiné medicínské obory.

Studium chemie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí studentům jedinečnou možnost kombinace dynamicky se rozvíjející chemie, vynikající biologické výzkumné a vzdělávací základny a příjemného a přátelského studijního a pracovního prostředí. Katedra disponuje nejmodernějšími přístroji, s kterými můžete pracovat již od bakalářského studia, což je jedna výhod studia na naší katedře a fakultě. Výzkumné zaměření katedry zahrnuje obory biochemie, strukturní biologie, environmentální a analytické chemie, počítačového modelování v chemii a biochemii, aplikované biochemie v biomedicíně, hmotnostní spektrometrie, biologického výzkumu na úrovni jednotlivých molekul a studiu fotosyntetických procesů a struktur.

Kromě bakalářského odborně zaměřeného studijního programu Chemie nabízí katedra i bakalářský studijní program Chemie pro vzdělávání a ve spolupráci s Johannes Kepler University v rakouském Linzi také přeshraniční double-degree program Biological Chemistry (v angličtině). Absolventi bakalářského studia mohou dále studovat v navazujících programech Biochemie, Chemie životního prostředí a přeshraničním joint-degree programu Biological Chemistry (v angličtině) a posléze v doktorském studijním programu Biochemie.

Informace o studiu

Povinné předměty

  • 1. ročník

    V 1. ročníku vám nejdříve řekneme něco o tom, jak to na vysoké škole funguje, jaká jsou různá pravidla a termíny, které musíte sledovat a také vás naučíme pracovat s informacemi tak, abyste je mohli rychle a jednoduše vyhledávat.

    Předměty: Úvod do studia a života na VŠ, Práce s informačními zdroji

    Získáte dále první informace z odborné chemie – anorganické a obecné chemie.

    Předměty: Anorganická chemie I+II, Obecná chemie

     

    Jelikož práce v laboratoři je důležitou součástí studia a v praxi i práce chemika, při různých praktických cvičeních si procvičíte základy práce v laboratoři a následně i aplikujete vědomosti z přednášek při specificky zaměřených praktických cvičeních.

    Předměty: Chemická laboratorní technika, Chemické výpočty a názvosloví anorganické chemie, Laboratorní cvičení z anorganické chemie, Obecná chemie pro chemiky – praktikum

     

    Pro pochopení chemie jsou nezbytné základy i dalších vědních oborů, ze začátku především matematiky.

    Předměty: Lineární algebra, Matematická analýza I-II

     

    Jelikož jsou bakalářské práce prakticky zaměřené, budete na jejich vypracování dostatečný čas. Proto vám již v letním semestru 1. ročníku představíme možná témata bakalářských prací i zaměření jednotlivých vědeckých skupin – z kterých si budete moci vybrat a případně již v 1. ročníku začít pracovat v laboratoři.

    Předměty: Chemický seminář pro 1. ročník

  • 2. ročník

    V 2. ročníku si budete prohlubovat znalosti v jednotlivých oblastech chemie

    Předměty: Analytická chemie I+II, Organická chemie I+II, Biochemie I, Fyzikální chemie I+II

     

    Současně budete nabyté znalosti aplikovat při práci v laboratořích

    Předměty: Praktikum z biochemie, Laboratorní cvičení z analytické chemie, Laboratorní cvičení z fyzikální chemie a fyziky, Pokročilé praktikum z biochemie, Laboratorní cvičení z organické chemie, Instrumentální metody biochemie a biofyziky

     

    Protože práce v chemické laboratoři znamená práce s chemikáliemi, u kterých je jasné, že mohou být toxické, získáte i vědomosti o různých toxických sloučeninách a jejich vlastnostech … a samozřejmě i o tom, jak předcházet otravě

    Předměty: Úvod do toxikologie

     

    I nadále si budete rozšiřovat vědomosti také v jiných vědách – po matematice to bude v 2. ročníku fyzika

    Předměty: Obecná fyzika I+II

     

    V 1. ročníku jsme vám představili možná témata bakalářských prací i vědecké skupiny katedry; v druhém a třetím ročníku pak při seminářích budete mít možnost vidět, na čem pracují vaši kolegové studenti, jaké mají pokroky v práci a současně představíte ostatním svou práci. Prezentace výsledků je dobrou příležitostí k tomu, aby si člověk udělal přehled toho co dělá a jak pokročil, současně je to příprava na obhajobu vaší práce na konci studia – čím vícekrát si vyzkoušíte prezentování „nanečisto“ při semináři, tím jednodušší to bude „naostro“ při obhajobě.

    Předměty: Chemický seminář pro 2. ročník, Katedra chemie – seminář

  • 3. ročník

    V 3. ročníku vás již moc povinných předmětů nečeká – budete pracovat na svých bakalářských pracích a budete si zapisovat některé z povinně volitelných předmětů podle toho, co vás zajímá a co budete chtít studovat v budoucnu, popř. jestli budete chtít jít do praxe již po bakalářském studiu. Tomu odpovídají pouze dva odborné předměty.

    Předměty: Biochemie II - pro chemiky, Chemická struktura a spektroskopie

     

    I nadále budete moci při seminářích katedry sledovat postup práce vašich kolegů a ještě jednou si „nanečisto“ vyzkoušíte prezentování svých vlastních výsledků.

    Předměty: Katedra chemie – seminář

     

    V 3. ročníku se předpokládá, že prací v laboratoři trávíte hodně času, proto za tu práci získáte i nějaké kredity, díky čemuž si budete moci zapsat méně předmětů a na bakalářskou práci vám zbude víc času.

    Předměty: Bakal. diplomová praxe I+II

     

    Součástí studia na PřF JU je také angličtina, která je nezbytná především pokud se budete věnovat v budoucnu vědě. Budete si moci vybrat, zda budete chtít skládat zkoušku na úrovni A2 anebo B2; po složení zkoušky můžete získat i oficiální certifikát TOEIC.

    Předměty: Bakalářská zkouška z angličtiny A2 anebo B2

Další informace

  • Povinně volitelné předměty

    V současnosti nabízíme tři skupiny povinně volitelných předmětů zaměřených obecně na chemii, na bioinformatiku a modelování a na biologické vědy. Od akademického roku 2025/2026 plánujeme u těchto předmětu změnu tak, aby jedna skupina nabízela předměty pro studenty, kteří chtějí po bakalářském studiu nastoupit do praxe, druhá skupina bude nabízet předměty připravující studenty na navazující studium v programu Chemie životního prostředí a třetí skupina bude připravovat na navazující studium v programu Biochemie. Důležité! Pokud budete mít zájem, budete moci využít tyto změny i vy – na naší fakultě je možné změnit studijní plán na novější.

     

    Skupina 1: Chemie přírodních látek , Historie chemie, Makromolekulární chemie, Základy chemických technologií   

     

    Skupina 2: Úvod do Pythonu pro AI, Objektové programování I, Statistické vyhodnocení experimentálních dat, Molekulové modelování v biologických a chemických vědách, Fyzika pevných látek, Úvod do diferenciálních rovnic

     

    Skupina 3: Ekologie, Základy buněčné biologie, Evoluční biologie, Biostatistika, Genetika, Imunologie

  • Kredity

    Za absolvování každého předmětu získáte určitý počet kreditů, odpovídající náročnosti. Za pouze informativní předměty, například Práce s informačními zdroji to je nula kreditů, takových předmětů je ale jen málo; v bakalářské Chemii jsou takové předměty pouze 2. Za všechny ostatní předměty to bude 1 až 5 – 6 kreditů. V každém semestru byste měli získat 30 kreditů (pokud v některém semestru získáte méně kreditů, vaše studium ještě nekončí, jen to budete muset dohnat) a celkově za studium alespoň 180 kreditů, klidně ale i více například pokud si zapíšete více povinně volitelných a volitelných předmětů, které vás budou zajímat. Povinně volitelné předměty a volitelné předměty slouží pak především k tomu, abyste se připravili na další navazující magisterské studium.

  • Bakalářská práce

    Bakalářská práce je nezbytnou součástí vašeho studia, na naší katedře vyžadujeme pouze praktické práce – ať již v laboratoři anebo bioinformatické práce (tj práce na počítači). Takový požadavek se někdy studentům zdá být příliš přísný, má to ale své důvody – díky tomu se již v bakalářském studiu dostane do praktického kontaktu s vědou, vyzkoušíte si různé metody, což bude pro vás v budoucnu velká výhoda. Současně jsou bakalářské práce vypracovávané v některé z vědeckých skupin a jsou zaměřené na konkrétní vědecký problém, na který v této skupině pracují – nebude to tedy pouze osahání si nějaké metody, ale naučíte se současně jak postupovat při řešení vědeckého problému, jak si vyhledávat (relevantní) informace, jak napsat odborný text – a to byste se divili, kde všude schopnost napsat text, který má hlavu a patu využijete . Bakalářská práce představuje práci v laboratoři (anebo s počítačem v případě bioinformatických prací) a následně sepsání práce ve formě textu obsahujícího popis tématu, metody, které jste použili, výsledky a také porovnání vašich výsledků s tím, co již zjistil někdo jiný.

    Svou bakalářskou práci byste měli představit na semináři katedry minimálně dvakrát v průběhu studia – obvykle v 2. ročníku, kde svým kolegům představíte téma a plán práce a poté ve 3. ročníku, kdy již budete sepisovat bakalářskou práci a připravovat se na její obhajobu, to bude spíše zkouška před samotnou obhajobou.

  • Státní závěrečná zkouška a obhajoba

    Státní závěrečná zkouška má čtyři části – tři zkoušky z tematických okruhů (například biochemie, anorganická chemie …) a z obhajoby. Pro každý tematický okruh jsou k dispozici sady otázek, z kterých si budete jednu až dvě tahat a které musíte zodpovědět.

  • Kam po bakaláři

    Po absolvování bakalářské Chemie můžete dál pokračovat ve studiu v navazujících magisterských oborech:

    Chemie životního prostředí

    Biochemie

    Biological Chemistry (přeshraniční joint-degree program ve spolupráci s rakouskou Johannes Kepler University, výuka v angličtině)

    Připravujeme program Biochemistry (výuka v angličtině)

PŘF, Bakalářské, UCH

Číst dál: Bakalářský studijní program Chemie

  • Přečteno: 450

Improvements to Biological Chemistry study programmes approved

Improved Biological Chemistry study programs

Bakalářský studijní program Chemie

Katedra chemie nabízí uchazečům několik studijních programů zaměřených na chemii korespondujících s výzkumným zaměřením katedry, čímž je zajištěná jednak vysoká kvalita výuky a současně i rozsáhlé možnosti pro práci studentů v rámci kvalifikačních prací. Ve všech studijních programech včetně bakalářských jsou vyžadovány praktické kvalifikační práce, díky čemu získávají studenti praktické zkušenosti přímo v laboratořích při řešení vědeckých problémů, kterými se zabývají jednotlivé vědecké skupiny. Bakalářské práce jsou primárně zaměřené na to, aby se studenti naučili a do hloubky procvičili různé laboratorní metody, které využijí k získání vědeckých dat. Absolventi mají díky tomu větší šance najít si odpovídající zaměstnání, popř. pokračovat v navazujícím magisterském studiu, kde můžou stavět na svých zkušenostech a rozvíjet zvolené téma diplomové práce; v této souvislosti je dobré zmínit, že magisterské práce studentů jsou mnohokrát součástí vědeckých publikací, kde jsou studenti spoluautory.

Garant: doc. RNDr. Martin Kabeláč, Ph.D.

bakalářském studijním programu Chemie získá student přehled v různých chemických oblastech (obecná, anorganická, organická, fyzikální, analytická chemie a biochemie), které může dále rozvíjet ve specializovanějších navazujících magisterských programech.

Neustále se snažíme vylepšovat studijní programy tak, aby reflektovaly vývoj v oboru i požadavky společnosti. I proto do bakalářského programu Chemie postupně doplňujeme další volitelné předměty zaměřené například na molekulární biologii, biostatistiku, imunologii a jiné medicínské obory.

Studium chemie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí studentům jedinečnou možnost kombinace dynamicky se rozvíjející chemie, vynikající biologické výzkumné a vzdělávací základny a příjemného a přátelského studijního a pracovního prostředí. Katedra disponuje nejmodernějšími přístroji, s kterými můžete pracovat již od bakalářského studia, což je jedna výhod studia na naší katedře a fakultě. Výzkumné zaměření katedry zahrnuje obory biochemie, strukturní biologie, environmentální a analytické chemie, počítačového modelování v chemii a biochemii, aplikované biochemie v biomedicíně, hmotnostní spektrometrie, biologického výzkumu na úrovni jednotlivých molekul a studiu fotosyntetických procesů a struktur.

Kromě bakalářského odborně zaměřeného studijního programu Chemie nabízí katedra i bakalářský studijní program Chemie pro vzdělávání a ve spolupráci s Johannes Kepler University v rakouském Linzi také přeshraniční double-degree program Biological Chemistry (v angličtině). Absolventi bakalářského studia mohou dále studovat v navazujících programech Biochemie, Chemie životního prostředí a přeshraničním joint-degree programu Biological Chemistry (v angličtině) a posléze v doktorském studijním programu Biochemie.

Informace o studiu

Povinné předměty

  • 1. ročník

    V 1. ročníku vám nejdříve řekneme něco o tom, jak to na vysoké škole funguje, jaká jsou různá pravidla a termíny, které musíte sledovat a také vás naučíme pracovat s informacemi tak, abyste je mohli rychle a jednoduše vyhledávat.

    Předměty: Úvod do studia a života na VŠ, Práce s informačními zdroji

    Získáte dále první informace z odborné chemie – anorganické a obecné chemie.

    Předměty: Anorganická chemie I+II, Obecná chemie

     

    Jelikož práce v laboratoři je důležitou součástí studia a v praxi i práce chemika, při různých praktických cvičeních si procvičíte základy práce v laboratoři a následně i aplikujete vědomosti z přednášek při specificky zaměřených praktických cvičeních.

    Předměty: Chemická laboratorní technika, Chemické výpočty a názvosloví anorganické chemie, Laboratorní cvičení z anorganické chemie, Obecná chemie pro chemiky – praktikum

     

    Pro pochopení chemie jsou nezbytné základy i dalších vědních oborů, ze začátku především matematiky.

    Předměty: Lineární algebra, Matematická analýza I-II

     

    Jelikož jsou bakalářské práce prakticky zaměřené, budete na jejich vypracování dostatečný čas. Proto vám již v letním semestru 1. ročníku představíme možná témata bakalářských prací i zaměření jednotlivých vědeckých skupin – z kterých si budete moci vybrat a případně již v 1. ročníku začít pracovat v laboratoři.

    Předměty: Chemický seminář pro 1. ročník

  • 2. ročník

    V 2. ročníku si budete prohlubovat znalosti v jednotlivých oblastech chemie

    Předměty: Analytická chemie I+II, Organická chemie I+II, Biochemie I, Fyzikální chemie I+II

     

    Současně budete nabyté znalosti aplikovat při práci v laboratořích

    Předměty: Praktikum z biochemie, Laboratorní cvičení z analytické chemie, Laboratorní cvičení z fyzikální chemie a fyziky, Pokročilé praktikum z biochemie, Laboratorní cvičení z organické chemie, Instrumentální metody biochemie a biofyziky

     

    Protože práce v chemické laboratoři znamená práce s chemikáliemi, u kterých je jasné, že mohou být toxické, získáte i vědomosti o různých toxických sloučeninách a jejich vlastnostech … a samozřejmě i o tom, jak předcházet otravě

    Předměty: Úvod do toxikologie

     

    I nadále si budete rozšiřovat vědomosti také v jiných vědách – po matematice to bude v 2. ročníku fyzika

    Předměty: Obecná fyzika I+II

     

    V 1. ročníku jsme vám představili možná témata bakalářských prací i vědecké skupiny katedry; v druhém a třetím ročníku pak při seminářích budete mít možnost vidět, na čem pracují vaši kolegové studenti, jaké mají pokroky v práci a současně představíte ostatním svou práci. Prezentace výsledků je dobrou příležitostí k tomu, aby si člověk udělal přehled toho co dělá a jak pokročil, současně je to příprava na obhajobu vaší práce na konci studia – čím vícekrát si vyzkoušíte prezentování „nanečisto“ při semináři, tím jednodušší to bude „naostro“ při obhajobě.

    Předměty: Chemický seminář pro 2. ročník, Katedra chemie – seminář

  • 3. ročník

    V 3. ročníku vás již moc povinných předmětů nečeká – budete pracovat na svých bakalářských pracích a budete si zapisovat některé z povinně volitelných předmětů podle toho, co vás zajímá a co budete chtít studovat v budoucnu, popř. jestli budete chtít jít do praxe již po bakalářském studiu. Tomu odpovídají pouze dva odborné předměty.

    Předměty: Biochemie II - pro chemiky, Chemická struktura a spektroskopie

     

    I nadále budete moci při seminářích katedry sledovat postup práce vašich kolegů a ještě jednou si „nanečisto“ vyzkoušíte prezentování svých vlastních výsledků.

    Předměty: Katedra chemie – seminář

     

    V 3. ročníku se předpokládá, že prací v laboratoři trávíte hodně času, proto za tu práci získáte i nějaké kredity, díky čemuž si budete moci zapsat méně předmětů a na bakalářskou práci vám zbude víc času.

    Předměty: Bakal. diplomová praxe I+II

     

    Součástí studia na PřF JU je také angličtina, která je nezbytná především pokud se budete věnovat v budoucnu vědě. Budete si moci vybrat, zda budete chtít skládat zkoušku na úrovni A2 anebo B2; po složení zkoušky můžete získat i oficiální certifikát TOEIC.

    Předměty: Bakalářská zkouška z angličtiny A2 anebo B2

Další informace

  • Povinně volitelné předměty

    V současnosti nabízíme tři skupiny povinně volitelných předmětů zaměřených obecně na chemii, na bioinformatiku a modelování a na biologické vědy. Od akademického roku 2025/2026 plánujeme u těchto předmětu změnu tak, aby jedna skupina nabízela předměty pro studenty, kteří chtějí po bakalářském studiu nastoupit do praxe, druhá skupina bude nabízet předměty připravující studenty na navazující studium v programu Chemie životního prostředí a třetí skupina bude připravovat na navazující studium v programu Biochemie. Důležité! Pokud budete mít zájem, budete moci využít tyto změny i vy – na naší fakultě je možné změnit studijní plán na novější.

     

    Skupina 1: Chemie přírodních látek , Historie chemie, Makromolekulární chemie, Základy chemických technologií   

     

    Skupina 2: Úvod do Pythonu pro AI, Objektové programování I, Statistické vyhodnocení experimentálních dat, Molekulové modelování v biologických a chemických vědách, Fyzika pevných látek, Úvod do diferenciálních rovnic

     

    Skupina 3: Ekologie, Základy buněčné biologie, Evoluční biologie, Biostatistika, Genetika, Imunologie

  • Kredity

    Za absolvování každého předmětu získáte určitý počet kreditů, odpovídající náročnosti. Za pouze informativní předměty, například Práce s informačními zdroji to je nula kreditů, takových předmětů je ale jen málo; v bakalářské Chemii jsou takové předměty pouze 2. Za všechny ostatní předměty to bude 1 až 5 – 6 kreditů. V každém semestru byste měli získat 30 kreditů (pokud v některém semestru získáte méně kreditů, vaše studium ještě nekončí, jen to budete muset dohnat) a celkově za studium alespoň 180 kreditů, klidně ale i více například pokud si zapíšete více povinně volitelných a volitelných předmětů, které vás budou zajímat. Povinně volitelné předměty a volitelné předměty slouží pak především k tomu, abyste se připravili na další navazující magisterské studium.

  • Bakalářská práce

    Bakalářská práce je nezbytnou součástí vašeho studia, na naší katedře vyžadujeme pouze praktické práce – ať již v laboratoři anebo bioinformatické práce (tj práce na počítači). Takový požadavek se někdy studentům zdá být příliš přísný, má to ale své důvody – díky tomu se již v bakalářském studiu dostane do praktického kontaktu s vědou, vyzkoušíte si různé metody, což bude pro vás v budoucnu velká výhoda. Současně jsou bakalářské práce vypracovávané v některé z vědeckých skupin a jsou zaměřené na konkrétní vědecký problém, na který v této skupině pracují – nebude to tedy pouze osahání si nějaké metody, ale naučíte se současně jak postupovat při řešení vědeckého problému, jak si vyhledávat (relevantní) informace, jak napsat odborný text – a to byste se divili, kde všude schopnost napsat text, který má hlavu a patu využijete . Bakalářská práce představuje práci v laboratoři (anebo s počítačem v případě bioinformatických prací) a následně sepsání práce ve formě textu obsahujícího popis tématu, metody, které jste použili, výsledky a také porovnání vašich výsledků s tím, co již zjistil někdo jiný.

    Svou bakalářskou práci byste měli představit na semináři katedry minimálně dvakrát v průběhu studia – obvykle v 2. ročníku, kde svým kolegům představíte téma a plán práce a poté ve 3. ročníku, kdy již budete sepisovat bakalářskou práci a připravovat se na její obhajobu, to bude spíše zkouška před samotnou obhajobou.

  • Státní závěrečná zkouška a obhajoba

    Státní závěrečná zkouška má čtyři části – tři zkoušky z tematických okruhů (například biochemie, anorganická chemie …) a z obhajoby. Pro každý tematický okruh jsou k dispozici sady otázek, z kterých si budete jednu až dvě tahat a které musíte zodpovědět.

  • Kam po bakaláři

    Po absolvování bakalářské Chemie můžete dál pokračovat ve studiu v navazujících magisterských oborech:

    Chemie životního prostředí

    Biochemie

    Biological Chemistry (přeshraniční joint-degree program ve spolupráci s rakouskou Johannes Kepler University, výuka v angličtině)

    Připravujeme program Biochemistry (výuka v angličtině)

PŘF, UCH

Číst dál: Improvements to Biological Chemistry study programmes approved

  • Přečteno: 133

obhajoby Katedra chemie / Defences Dept. of Chemistry 06 2023

Back to Dept. of Chemistry

Obhajoby diplomových prací/MSc theses defences

Datum konání/Date: 22. 5. 2023, Místo konáni/Place: C 6

                          10:00       Řešení struktur serpinů IRS-1 a IRS-4 z Ixodes ricinus

                          11:00      Sbírka laboratorních úloh pro střední školy a gymnázia

                          12:00      Výuka chemie na SŠ nechemického zaměření z pohledu standardního a STEM přístupů  

                         13:00      Molekulárně biologická a strukturní studie bakteriálních lysostafinů a jejich mutantních forem

                         13:50      Identifikace glykosylovaných proteinů klišťat nesoucích imunogenní epitopy

                          14:40      Molecular, biochemical, and structural characterization of secreted ferritn II from Ixodes ricinus.            

                                 

Datum konání/Date: 23. 5. 2023, Místo konání/Place: C 3

                        11:40        Characterization of nuclear and cytoplasmatic interactome of tick-borne encephalitis virus capsid protein

                        13:30        Cyklické organosirné sloučeniny cibule kuchyňské (Allium cepa)

                        14:30        Příprava workshopu pro žáky středních škol na téma stanovení vápníku a hořčíku ve vodě

                        15:30        Ověření vlivu primárních imunitních buněk a jejich detekovatelných markerů během časné fáze infekce virem klíšťové encefalitidy

          

Datum konání/Date: 24. 5. 2023, Místo konání/Place: C 3

                          8:30           Charakteristika přírodních látek v povodí řeky Otavy

                           9:30           Optimalizace dávkování chlordioxidu do chladicího okruhu JE Temelín

 

Obhajoby bakalářských prací/BSc theses defences

Datum konání/Date: 22. 5. 2023, Místo konání/Place: C 3

                         10:00       Možnosti stanovení vybraných pohlavních a stresových hormonů savců pomocí APCI-LC/MS

                         11:00         Možnosti fotochemické degradace sulfonamidů a antibiotik ze skupiny diaminopyrimidinů          

                         11:50         Antikoagulanty – možnosti fotochemické degradace

                         12:40      Stanovení vybraných fenolů v cigaretových nedopalcích pomocí kapalinové chromatografie

                         13:30       Ergothionein – biologicky aktivní sekundární metabolit hub    

                         14:20     Vývoj metody pro stanovení vybraných aromatických aminů pomocí LC/MS

 

Datum konání/Date: 23. 5. 2023, Místo konání/Place: C 3

                          9:00      Studies of expression and localization of endogenous G-protein subunits using bioluminiscence imaging

                          9:50      Vliv vybraných podmínek prostředí na obsah a distribuci pigmentů v buňkách bakterie  Deinococcus radiodurans

 

Datum konání/Date: 29. 5. 2023, Místo konání/Place: C 3

                         13:00     Optimalizace exprese a purifikace fúzních konstruktů ptačho reovirálního proteinu mNS

                         13:50       Krystalizační studie ptačího reovirálního proteinu  sNS

                         14:40        Výuka biochemie na ZŠ, SŠ a všech stupních gymnázií, použití modelů při výuce chemie

 

Obhajoby bakalářských prací/BSc theses defences

Datum konání/Date: 15. 6. 2023, Místo konání/Place: C 4

08:00-08:45    Encapsulation of bacterial photosynthetic reaction centers into viral capsids.

08:45-09:30    T Regulatory Lymphocytes During MBTA Immunotherapy of Pancreatic Adenocarcinoma

09:30-10:15    Differential expression of genes in replicative (spiral) and persistent (biofilms) forms of the causative agent of human Lyme borreliosis

10:15-11:00    The effect of cutting and fertilization under controlled conditions on photosynthesis and plant growth of two wet grassland species (Carex canescens and Phalaris arundinacea) representative of the competitive and conservative plant functional types

11:00-11:45    Three-dimensional flight trajectories in three European butterfly species

12:30-13:15    Role of the serotonin receptor type 7 (5-HT7) in autoimmune disease.

13:15-14:00    Sirtuins as regulators of apoptosis induced proliferation in the eye of Drosphila melanogaster.

14:00-14:45    Three-Dimensional Visualization of Tick-Borne Encephalitis Virus Infection in Mouse Brain Tissue.

14:45-15:30    Volume Scanning Electron Microscopy and Stereology for Investigation of SARS-CoV-2 Infected Murine Lung Tissues

 

 

 

Číst dál: obhajoby Katedra chemie / Defences Dept. of Chemistry 06 2023

  • Přečteno: 964

Laboratoř analytické a environmentální chemie

V našich laboratořích se zabýváme především analýzou různých vzorků pomocí kapalinové a plynové chromatografie, popřípadě atomové absorpční spektometrie. Analyzujeme vzorky vody, půdy, cigaretové nedopalky, rostlinné materiály, extrakty ze zvířecích výkalů a také vybrané látky ve vzorcích krve, séra a moči. Při studiu toxicity spolupracujeme s Katedrou biologie ekosystémů naší fakulty a s Ústavem zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (ČR).

Kromě vývoje a zavádění analytických metod se zajímáme o environmentálně orientovaný výzkum ve dvou směrech:

- osud látek v životním prostředí, např. organické polutanty z cigaretových nedopalků;

- fotodegradace běžně předepisovaných léčiv za světelných podmínek odpovídajících přírodním povrchovým vodám a testy toxicity směsí fotoproduktů.

Naše analytická laboratoř je vybavena přístroji LC-UV/FLD/ECD, LC-MS (lineární iontová past), GC-FID/ECD (detektor elektronového záchytu) a GC-MS s trojitým kvadrupólem a rovněž atomovým absorpčním spektrometrem.  Na začátku roku 2024 se plánuje nákup přístroje UHPLC-Q-TOF. Při přípravě vzorků k analýze se používají různé techniky, za zmínku stojí možnost použití ASE (Accelerated Solvent Extraction). Ozařování vzorků při fotochemických studiích se provádí ve fotochemickém reaktoru Rayonet R100.

V posledních několika letech jsme zavedli a validovali různé analytické metody. Podrobnosti o jednotlivých analyzovaných látkách a metodách jsou shrnuty v tabulce.

 Tabulka: Přehled zavedených analytických metod

 

  • Přečteno: 476

PR kontakt

Ing. Pavla Fojtíková, Ph.D.

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Karel Hořejší

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: +420 734 690 318

  • Přečteno: 424

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0