• Fakulta
  • Aktuálně

Inzulínová rezistence zprostředkovaná JAK/STAT signalizační kaskádou ve svalech je nezbytná pro účinnou imunitní odpověď

Inzulínová rezistence je většinou považována za patologický stav, který je nejčastěji spojován s diabetem. Nicméně vzhledem k tomu, že inzulínová rezistence je evolučně konzervovaná, lze předpokládat, že hraje důležitou roli ve fitness organismu. Teoretický koncept sobecké imunity nahlíží inzulinovou rezistenci jako životně důležitý mechanismus, který zajišťuje imunitním buňkám dostatek živin potlačením inzulinové signalizace, a tudíž i potlačením spotřeby živin v jiných tkáních. Dosud však bylo experimentálních důkazů potvrzujících tento koncept velmi málo. Publikace Ellen McMullen ze skupiny Tomáše Doležala v časopise Cell Communication and Signaling je teprve druhou publikací, která tento koncept testuje na modelu drozofily a ukazuje, že akutní inzulínová rezistence je ve skutečnosti prospěšný metabolický program, který je nutný pro dosažení efektivní imunitní odpovědi a teprve v chronickém stavu se stává patologií.

McMullen, E., Strych, L., Chodakova, L., Krebs, A., Dolezel, T. JAK/STAT mediated insulin resistance in muscles is essential for effective immune response. Cell Commun Signal 22, 203 (2024). https://doi.org/10.1186/s12964-024-01575-0

Obrázek: Ellen McMullen