Archeogenetika

Co je archeogenetika?

Archeologie se zabývá studiem starých lidských civilizací a prostředím, ve kterém tyto civilizace žily. K tomu jim pomáhá systematické odkrývání a sběr materiálu jako jsou různé artefakty či kosterní pozůstatky. Cílem genetiky je porozumět zákonům dědičnosti v žijících organismech, tím že na základě informací známých o rodičích dokáže predikovat vlastnosti potomků. V archeogenetice jdeme opačným směrem: na základě informacích o potomcích se snažíme odhalit vlastnosti předchůdců. Archeogenetika může být tedy definována jako studium lidské minulosti za použití moderních molekulárních metod.

Archeogenetika v Netolicích

V rámci výzkumu neolitického pohřebiště Na Jánu probíhá od roku 2009 odběr vzorků na archeogenetickou analýzu. Zvláště důležité pohřby jsou vzorkovány za dodržování antikontaminačních podmínek. Cílem výzkum je zjistit genetické charakteristiky a profily zemřelých obyvatel Netolicka. Tato data bude možné porovnat se vzorky současných obyvatel Netolicka, kterých jsme zatím shromáždili kolem 150 a jejichž výzkum vede Dr. Emanuel Žďárský. Vzorky staré DNA (aDNA) jsou nyní vyhodnocovány v rámci doktorské práce Veroniky Roubové.

Informace o výzkumu pohřebiště naleznete zde:

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0