Inspirační biotechnologická mise ve Švédsku

Ve dnech 22.-25.4. se uskutečnila inspirační biotechnologická mise do Švédska, kterou zaštítila a zorganizovala Ambasáda České republiky ve Stockholmu a agentura CzechInvest. Jihočeská univerzita měla na této misi své zástupce – Růženu Štemberkovou z Kanceláře transferu technologií a Jindřicha Chmelaře z Přírodovědecké fakulty. Cílem mise bylo získání inspirace k tomu, jak na inovace v oblasti věd o živé přírodě, se zaměřením především na biomedicínu.

Během tří dnů, nabitých intenzivním programem, navštívila skupina několik inovačních center, vědeckých inkubátorů a vědeckých parků ve švédském Göteborgu, Lundu a v Kodani, např. AstraZeneca BioVentureHub, GoCo Health Innovation City, Sahlgrenska Science Park, Medicon Village či BioInnovation Institue. Seznámení s institucemi a principy rozvoje inovací proběhlo formou prezentací a diskuzí se zástupci jednotlivých ústavů.

Švédský model vědeckých inovací je založený na základním předpokladu, že vlastníkem duševního vlastnictví, tj. inovace samotné, je vědec, nikoliv instituce, v níž pracuje. Vědec, který má zájem rozvinout svůj objev do aplikace, dostane plnou podporu v inkubátorech, kde je mu kromě prostorového zázemí a zdrojů k dokončení prvních fází komercializace, k dispozici tým koučů, kteří ho provedou celým procesem budování start-upu. Oproti tomu v Dánsku je situace obdobná, jako u nás, práva na know-how má instituce, nikoliv výzkumník. Model vzniku start-upů je proto trochu odlišný. V obou zemích je nicméně vidět, že inovace nemusí být jen politické heslo, ale především cesta, jak pomocí přesně cílené a efektivní podpory vytvořit něco s vysokou přidanou hodnotou, co bude k užitku co největšímu počtu lidí.

Největším přínosem mise byla možnost vidět, jak efektivně může fungovat ekosystém, v němž spolupracují univerzity, výzkumné ústavy, soukromé firmy a místní samospráva na společném záměru, kterým je komercializace výzkumu.

Přihlaste si
odběr newsletteru