Laboratoř strukturní biochemie - projekt PANVIPREP

Laboratoř Strukturní chemie (Katedra chemie PřF JU) vedena prof. Ivanou Kutou Smatanovou, se stala členem mezinárodního konsorcia podílejícího se na řešení globálních záležitostí týkajících se využití širokospektrálních antivirových léčiv v rámci projektu HORIZON-HLTH-2023-DISEASE-03-04: "Připravenost na pandemie a reakce na ně: Široké spektrum antivirových léčiv pro infekční nemoci s epidemickým potenciálem".

Od 1.1.2024 se tak podílí společně s dalšími 14 institucemi z 8 evropských zemí na projektu PANVIPREP, výsledky kterého přispějí k evropské a celosvětové připravenosti na pandemii tím, že se zaměří na výzkum pěti vysoce rizikových rodin RNA virů. Naše laboratoř bude zkoumat enteroviry EV-A71 a EV-D68. Celá řada inovativních přístupů z virologie, strukturní biologie, lékařské chemie a farmakokinetiky bude aplikována s cílem vyvinout a popsat širokospektrální antivirové sloučeniny.

panviprep_1

panviprep_2