Juniorská univerzita na katedře chemie

Separační techniky se staly ústředním tématem pro skupinu devíti středoškoláků. Pod vedením našich studentů učitelského programu Nikoly, Libuše, Elišky a Martina se věnovali extrakci vytřepáváním, dialýze a chromatografii. Na laboratorní úlohy se středoškoláci připravili pomocí namluvené prezentace, kterou pro ně předem vytvořili jejich studentští lektoři. V laboratoři pak měli možnost ověřit možnost extrakce nepolární látky (methylenové modři) z vodného roztoku do butanolu a nemožnost této extrakce u iontové sloučeniny (modré skalice). V průběhu prověřování funkce dialyzační membrány si žáci mimo jiné vyzkoušeli možnost sledování separačního procesu pomocí absorpční spektrofotometrie a grafické znázornění výsledků. Při chromatografii se věnovali rozdělení rostlinných barviv metodou rozdělovací chromatografie a následně s využitím vzorců rostlinných barviv získaný chromatogram vyhodnotili.

Středoškoláci tak měli možnost zdokonalit své dovednosti v chemické laboratoři a se studenty Přírodovědecké fakulty probrat všechny otázky k úlohám.

Pro lektory – budoucí učitele - byl tento seminář vítanou možností zdokonalit se v přípravě a praktické realizaci laboratorních úloh. Pro středoškoláky kromě prezentace zpracovali i návody pro postup při práci v laboratoři.

buffer_3017007buffer_6131132buffer_4707717