• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Vyšla nová kniha Ekologie lesa, na vzniku se podílela Katedra biologie ekosystémů

Vyšla nová kniha Ekologie lesa, na vzniku se podílela Katedra biologie ekosystémů

Rádi bychom vás upozornili, že právě vyšla nová kniha Ekologie lesa. Pracovalo na ní přes 30 vědců a akademiků z různých institucí ČR a SR včetně Katedry biologie ekosystémů naší fakulty.

Kniha představuje čtenáři les jako komplexní adaptivní systém. Oproti tradičnímu ekosystémovému pohledu jsou více zdůrazněny biotické interakce mezi členy této složité sítě. To se neobejde bez vysvětlení některých základních pojmů a fenoménů sítí vztahů v lesních ekosystémech. V těchto sítích vynikají některé druhy, či skupiny druhů, jako druhy klíčové nebo jako tzv. ekosystémoví inženýři. Tyto druhy, skupiny druhů, či dokonce celé fragmenty sítě vztahů jsou představovány na konkrétní úrovni prostřednictvím poznatků osvětlujících fungování lesa jako celku. Publikace rovněž vyniká důrazem na funkční pohled a na pochopení toho, které druhy, místa či procesy představují základ existence lesa jako celku. Cílem knihy je zasadit všechny prezentované informace z ekologie lesa do rámce, který je nanejvýš aktuální a pro středoevropský prostor klíčový, a ukázat, jak mohou tyto znalosti přispět k lepšímu hospodaření v lesích a k jejich adaptaci na klimatickou změnu.

V tištěné podobě kniha vyjde v průběhu léta, kompletní PDF verze knihy je zdarma ke stažení zde:


Kniha vznikla v rámci projektu financovaného z Fondů EHP a Norska 2014–2021 – program CZ-ENVIRONMENT.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0