Laboratoř klinické diagnostiky získala svou akreditaci
- Seznam štítků: PŘF
Laboratoř klinické diagnostiky je mikrobiologická diagnostická laboratoř, která se zaměřuje na sérologické a molekulární metody diagnostiky.
Pro samoplátce nabízí vyšetření protilátek proti viru klíšťové encefalitidy a boréliím. Molekulárními metodami je možné vyšetřovat přítomnost virových i bakteriálních původců respiračních onemocnění, včetně SARS-CoV-2, původce onemocnění Covid-19. Laboratoř je akreditovaná dle ISO15189, což je významný ukazatel kvality práce a zavedeného systému řízení. Studenti se během praxe mohou seznámit nejen s postupy v diagnostické laboratoři, ale i se systémem řízení kvality, což je v rámci univerzitních laboratoří výjimečné. Laboratoř bude využívána především v nově připravovaném magisterském programu Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví, ale bude otevřena i pro studenty Klinické biologie.
Laboratoř klinické diagnostiky vznikla na základě zkušeností z doby pandemie, kdy se testoval Covid-19 pomocí qPCR. Tuto metodu má nyní akreditovanou. Kdokoliv se může objednat na vyšetření, například aby zjistil hladinu protilátek po očkování proti klíšťové encefalitidě. Na odběrovém místě bude odebrána krev, která bude v laboratoři zpracována (oddělí se sérum od krvinek). V séru pak imunodetekčními metodami bude stanovena hladina protilátek a výsledek bude zaslán klientovi. V případě detekce respiračních virů či bakterií se provede výtěr z nosohltanu, izoluje se kompletní RNA a pomocí kvantitativní PCR se detekují patogeny. Diagnostická laboratoř je zdravotnické zařízení, které musí splňovat mnoho požadavků a řídí se normou ISO15189, což znamená dodržování přesně stanovených postupů, které podléhají každoroční kontrole od Českého institutu pro akreditace (ČIA). Tím je zajištěna nejvyšší možná kvalita diagnostické práce.
Jak vznikla a jak funguje taková diagnostická laboratoř vysvětluje garant nově akreditované laboratoře pan doc. Chmelař: "LKD (Laboratoř klinické diagnostiky) vznikla z týmu a zkušeností z doby pandemie, kdy jsme testovali Covid-19 pomocí qPCR. Tuto metodu máme nyní i akreditovanou. Kdokoliv se může objednat na vyšetření, např. aby zjistil hladinu protilátek po očkování proti klíšťové encefalitidě. Na odběrovém místě mu bude odebrána krev, ta u nás v laboratoři bude zpracována (oddělí se sérum od krvinek). V séru pak imunodetekčními metodami bude stanovena hladina protilátek a výsledek bude zaslán klientovi. V případě detekce respiračních virů či bakterií se provede výtěr z nosohltanu, izoluje se kompletní RNA a pomocí kvantitativní PCR se detekují patogeny. Rozdíl mezi diagnostickou a výzkumnou laboratoří je především v tom, že diagnostická laboratoř je zdravotnické zařízení, a jako takové musí splňovat mnoho požadavků. Navíc se řídíme normou ISO15189, což znamená dodržování přesně stanovených postupů, které podléhají každoroční kontrole od Českého institutu pro akreditace (ČIA). Tím je zajištěna nejvyšší možná kvalita diagnostické práce. Laboratoř je otevřena veřejnosti, zaměstnancům a studentům Jihočeské univerzity."
- Přečteno: 43