Jaromír Beneš nastínil historii domestikace na Institutu Maxe Plancka

Jaromír Beneš z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie v polovině září 2024 proslovil v konferenčním centru Institutu Maxe Plancka v bavorském Ringbergu zvanou přednášku na téma „Kdo domestikoval koho? Radiační cesty nestaršího zemědělství Eurasie a Afriky“. Na malé, ale prestižní konferenci „Domesticating Earth“, pořádanou Ústavem geoantropologie Maxe Plancka, promluvil o vztazích mezi lidmi, klimatem, rostlinami a zvířaty na ose Přední východ, Afrika, Anatolie a Evropa. Vyzdvihl mimořádnou roli klimatu doby poledové a značné rozdíly mezi mechanismy domestikace rostlin a zvířat v Evropě a v Africe.

Mezi zvanými hosty jsou přední světoví odborníci z oblasti genetiky, archeobotaniky, archeozoologie a archeologie z USA, Velké Británie, Německa, Izraele, Japonska, Austrálie, Itálie a Španělska.

Jaromír Beneš jako autor knihy Počátky zemědělství ve Starém světě byl jediným reprezentantem z České republiky. Mimo jiné i proto, že připravuje anglické přepracované a rozšířené vydání knihy z roku 2018.

Na přípravu přednášky využil i řadu projektů Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie, především ty ze Severní Makedonie a ze Senegalu.

Přihlaste si
odběr newsletteru