Vážené kolegyně, vážení kolegové,
Dovolte abych vás informoval o dvou významnějších změnách souvisejících s přípravou a podáváním projektů a jejich řešením.
První změnou je zavedení metodiky pro smluvní mzdy u tzv. vysoce kompetitivních projektů, tj projektů, kterých je v celé ČR získáno pouze několik. Příkladem jsou např. ERC, GAČR JUNIOR STA, GAČR EXPRO projekty apod.
Jelikož se jedná o projekt, kterých je pouze několik v celé ČR, mzdy řešitelů (i členů týmů) takových projektů by měly tuto skutečnost nějak zohledňovat – pro tyto skupiny projektů proto nově platí samostatná metodika. Můžete ji nalézt na fakultních stránkách v interních předpisech. Věříme, že limity pro mzdy u těchto projektů budou jednou z inspirací pro to, abyste je v budoucnu podávali. Limity jsou platné od 1. 1. 2024, v projektu je prosím dodržujte.
Druhou změnou je sjednocení podmínek pro různé typy projektů v rámci Opatření D117. Pro mnohé projekty existuje tzv. vratka, která se obvykle aplikovala u GAČR projektů. V GAČR projektech se obvykle požaduje tzv. overhead ve výši 20 % přímých nákladů, přičemž fakulta si nechávala na zajištění chodu 10 % přímých nákladů a dalších 10 % tvořilo tzv. vratku, sumu, kterou řešitel dostal skrze svou katedru ve formě RVO financí. A protože rozdělení bylo na 10 + 10 %, někdy to bylo nesprávně interpretováno jako polovina overheadu. Tato vratka se ale neposkytovala řešitelům všech projektů (Horizon, NCK/TAČR, OP TAK …). Proto došlo k úpravě opatření D117 upravujícího systém vratek. Současně jsme museli při úpravě vzít do úvahy aktuální finanční situaci fakulty, a to ve smyslu výše procenta.
Nově se nárok tzv. bonus bude určovat pro všechny projekty s výjimkou MSCA a mobilit a v případě nároku na bonus se upravil postup jeho výpočtu:
- Pokud suma overheadu v projektu očištěná o případné fakultní náklady na kofinancování přesahuje 15 % přímých nákladů, projekt má nárok na bonus
- Výše bonusu je stanovena jako částka takto očištěných nepřímých nákladů, od které bude odečtena částka odpovídající výši 12 % celkových přímých nákladů (tzn dostanete všechno nad 12 %).
Možná se ptáte proč 12 %, když dosud stačilo 10 % - důvodem je nárust počtu projektů s nízkými nepřímými náklady (tj. zjednodušeně méně GAČR a víc ne-GAČR), čímž se snižuje objem nepřímých nákladů potřebných pro zajištění fungování fakulty.
Součástí upraveného opatření jsou i přílohy s příklady a také jednoduchá tabulka, pomocí které můžete zjistit, zda navrhovaný rozpočet projektu bude znamenat bonus a v jaké výši. Nový systém bonusů bude uplatňován od příštího roku i na již běžící projekty, které budou v roce 2025 pokračovat. Nové znění Opatření D117 naleznete na stránkách fakulty.
Ještě jedna důležitá informace k těmto bonusům – u projektů, kde dochází k zpětnému proplácení financí, se bude bonus vypočítávat podle reálných čísel za předchozí rok, tj bonus bude uplatňován s ročním zpožděním. Jinak to není možné, jelikož u takovýchto projektů nelze dopředu určit čerpání financí. Bude to mít výhodu – bonus dostanete ještě rok po ukončení projektu.
Na závěr ještě jedno upozornění. Po opakovaných nepříjemných zkušenostech s přípravou projektů na poslední chvíli, kdy nelze dostatečně dobře připravit návrh projektu, včetně jeho rozpočtu a případné chyby mohou výrazně zkomplikovat řešení projektů, důrazně upozorňujeme na potřebu dodržovat termíny pro ohlášení záměru podávat projekt, přípravy rozpočtu apod. V případě nedodržení těchto termínů nebude možné projekt podat.
Dear colleagues,
Let me inform you about two major changes related to project preparation, submission and implementation.
The first change is the introduction of a methodology for contractual wages for so-called highly competitive projects, i.e. projects of which only a few have been acquired in the whole Czech Republic. Examples include ERC, GAČR JUNIOR STA, GAČR EXPRO projects, etc.
Since this is a project, of which there are only a few in the whole Czech Republic, the salaries of the researchers (and team members) of such projects should take this fact into account in some way – a separate methodology now applies to these groups of projects. You can find it on the faculty website in the internal regulations. We believe that the wage limits for these projects will be one of the inspirations for you to submit them in the future. The limits are valid from 1 January 2024, please follow them in the project.
The second change is the unification of the conditions for different types of projects under Measure D117. For many projects, there is a so-called refund (vratka), which was usually applied to GAČR projects. In GAČR projects, an overhead of 20 % of direct costs is usually required, while the faculty kept 10 % of direct costs to ensure its operation and another 10 % was the so-called refund, a sum that the researcher received through his department in the form of RVO finances. And since the split was 10 + 10 %, it was sometimes misinterpreted as half of the overhead. However, this refund was not provided to the investigators of all projects (Horizon, NCK/TAČR, OP TAK ...). Therefore, the D117 measure regulating this system has been modified. At the same time, we had to take into account the current financial situation of the faculty.
Newly, the entitlement to the so-called bonus will be determined for all projects except MSCA and mobility projects, and in the case of entitlement to the bonus, the procedure for its calculation has been modified:
1. If the amount of the overhead in the project net of any faculty co-financing costs exceeds 15 % of the direct costs, the project is entitled to a bonus
2. The amount of the bonus is determined as the amount of indirect costs adjusted in this way, from which an amount corresponding to 12 % of the total direct costs will be deducted (i.e. you will get everything over 12 %).
You may ask why 12 %, when 10 % was enough so far – the reason is the increase in the number of projects with low indirect costs (i.e., simply less GAČR and more non-GAČR), which reduces the volume of indirect costs needed to ensure the functioning of the faculty.
The amended measure also includes annexes with examples and a simple table that you can use to find out whether the proposed project budget will mean a bonus and in what amount. The new bonus system will also be applied from next year to projects that are already running and will continue in 2025. The new wording of Measure D117 can be found on the website of the Faculty https://www.prf.jcu.cz/en/faculty/documents/study-regulations-related-topics/d117 .
One more important piece of information about these bonuses – for projects where funds are reimbursed, the bonus will be calculated according to the real costs for the previous year, i.e. the bonus will be applied with a one-year delay. There is no other way to do this, as it is not possible to determine the drawing of funds in advance for such projects. It will have an advantage – you will receive the bonus even one year after the end of the project.
One final note. After repeated unpleasant experiences with last-minute preparation of projects, when the project proposal, including its budget, cannot be prepared sufficiently well and possible mistakes can significantly complicate the project implementation, we strongly point out the need to meet the deadlines for announcing the intention to submit a project, preparing the budget, etc. Failure to meet these deadlines will result in the project not being submitted.