Hlavní cíle navrhovaného studijního programu jsou 1) navázat na znalosti studentů dosažené v bakalářském studiu a dále je rozšířit v oblasti moderního biologického výzkumu na teoretické i praktické úrovni a 2) připravovat a zvyšovat konkurenceschopnost našich absolventů pro budoucí povolání v aplikovaném výzkumu a vývoji v průmyslovém, zemědělském, klinickém nebo servisním sektoru (např. ve farmaceutickém nebo biotechnologickém průmyslu nebo klinické diagnostice) a na pozice v akademickém výzkumu (např. pokračováním v doktorském studiu na naší nebo jiných univerzitách). Absolventi programu získají moderní dovednosti a znalosti v oblasti omických metod a genového inženýrství a budou schopni využívat nebo dokonce sami vyvíjet bioinformatické nástroje pro analýzu velkých biologických dat. Studium v novém programu bude realizováno kompletně v anglickém jazyce, což zvýší mezinárodní konkurenceschopnost jeho absolventů a atraktivitu studia pro zahraniční studenty. Studenti tak budou vychováváni v mezinárodním a víceoborovém prostředí, které bude lépe odrážet realitu světa práce ve stále globalizovanější a integrovanější světové ekonomice. Důraz bude kladen na podporu samostatné vědecké práce a nezávislého kritického myšlení v rámci experimentálně orientovaných kvalifikačních prací, které obstojí v přísném odborném hodnocení a mohou být podkladem pro vědecké publikace. Absolventi specializace ?Human molecular genetics? získají znalosti a dovednosti v oblastech klinické genetiky a genomiky, nejmodernějších molekulárně diagnostických metod (založených na sekvenování nové generace), podstaty lidských onemocnění a přístupů k jejich výzkumu a léčbě, včetně personalizované medicíny a genové terapie.
Informace o studiu
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů upřesňuje dokument "Pravidla systému zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích" a s ním související Opatření rektora JU č. R361. V tomto dokumentu je charakterizována Rada studijního programu, která je zřízena pro každý studijní program, jejími členy jsou akademičtí pracovníci kateder podílející se na výuce daného programu, studenti a zástupci zaměstnavatelů. Úkolem této rady je dbát na kvalitu studijního programu, předkládat náměty na možné zlepšení výuky jednotlivých předmětů a na úpravy studijních plánů. Ty pak schvaluje Rada studijních programů fakulty, která je tvořena garanty jednotlivých studijních programů. Ve studiu je pro vyjádření studijní zátěže používán systém ECTS. Student získá během navazujícího magisterského studia celkem 120 kreditů, přičemž 75 kreditů připadá na povinné předměty společného základu. Zbylé kredity se dělí mezi povinné a povinně volitelné předměty specializace a volitelné předměty.
Profil absolventa
Uplatníte se například jako:
Motivací k vytvoření nového studijního programu je zvýšení kariérních vyhlídek našich absolventů, přizpůsobením jejich vzdělání měnícím se požadavkům globálního trhu práce, které souvisí zejména s implementací rychle se rozvíjejících nových technologií. Tyto technologie stále více vyžadují, aby absolventi byli zběhlí v provádění a analýze experimentů generujících rozsáhlé soubory dat a metadat a dokázali své poznatky převést do smysluplných biologických výsledků opírajících se o vysokou úroveň teoretických znalostí. Kromě pokračování v akademické kariéře v doktorském studiu mohou absolventi očekávat uplatnění v komerčním sektoru např. jako technici nebo specialisté ve výzkumu a vývoji ve farmaceutickém, zemědělském nebo biotechnologickém průmyslu a na obdobných pozicích v oblasti klinické diagnostiky nebo soudního lékařství..
Přijímací řízení
Ke studiu v navrhovaném navazujícím magisterském studijním programu ?Functional genetics and bioinformatics? mohou být přijati uchazeči, kteří úspěšně absolvovali bakalářské studium obecné biologie nebo biomedicínsky či biochemicky zaměřené bakalářské programy na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity (např. Biologie, Biomedicínská laboratorní technika nebo ?Biological chemistry?). Další podmínky k přijetí do studia budou specifikovány příslušným Rozhodnutím o podmínkách přijetí. Zájemci o studium s bakalářským titulem z jiné fakulty JU nebo jiné univerzity budou přijímáni na základě pohovoru před přijímací komisí. Ta ověří, zda je jejich vzdělání pro navazující magisterské studium dostatečné anebo je třeba si vzdělání v některé oblasti doplnit.
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.