Stopa PřF JU v SOČ 2024

V letošním ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ) zanechala svou výraznou stopu i Přírodovědecká fakulta JU. Pod vedením Luďka Berece se soutěže v oboru Matematika a statistika zúčastnil Jiří Sýkora, student Gymnázia v Trhových Svinech, a to s prací “Matematické modelování interakce viru a imunitního systému uvnitř hostitele“, a pod vedením Václava Šebelíka se soutěže v oboru Fyzika zúčastnil Jakub Endlicher, taktéž student Gymnázia v Trhových Svinech, s prací “Návrh a vytvoření levného 3D tištěného spektrofotometru“. Oba studenti postoupili do celostátní přehlídky SOČ, která se konala 22.-23. června v Pardubicích, přičemž Jiří Sýkora ve svém oboru zvítězil a Jakub Endlicher skončil ve svém oboru na skvělém 3. místě.

Matematické modelování je dnes neoddělitelnou součástí mnoha biologických disciplín. Jiří Sýkora se ve své práci “Matematické modelování interakce viru a imunitního systému uvnitř hostitele“ zabýval aplikací matematiky v imunologii. Po obecné části věnované významu a metodám matematického modelování se blíže zaměřil na příklady modelování dynamiky imunitní reakce při virové nákaze. Specificky se pak věnoval modelům hepatitidy typu B (HBV), kde mimo jiné zkombinoval stávající modely s mechanismem vyčerpávání cytotoxických T-lymfocytů (CTL). Ve finále pak zkoumal vliv tohoto nově přidaného mechanismu na průběh onemocnění. Modely interakce virů a imunitního systému se ve světě standardně vyvíjejí pro pochopení dynamiky této interakce, ale také k posouzení vlivu různých terapeutik.

Jakub Endlicher se zaměřil na návrh a vytvoření cenově dostupného spektrofotometru s využitím technologií jako je 3D tisk a Raspberry Pi. Cílem bylo vytvořit zařízení pro vzdělávací účely, které je levné, ale přitom alespoň kvalitativně zachovává správnost obdržených dat. Jakub si osvojil teoretické základy spektroskopie a v práci podrobně popisuje vývoj a konstrukci přístroje, včetně softwarového rozhraní pro jeho ovládání.

Oběma pánům blahopřejeme k jejich úspěchu a přejeme to nejlepší v dalším studiu.

Foto: Středoškolská odborná činnost (SOČ)

Přihlaste si
odběr newsletteru