• Úvod
  • Věda a výzkum
  • Naše objevy
  • Skupina Adama Bajgara (KMBG) vyvinula metodu pro separaci živých imunitních buněk octomilek

Skupina Adama Bajgara (KMBG) vyvinula metodu pro separaci živých imunitních buněk octomilek

Pro detailní studium imunitních buněk, které chrání organismus před infekcí a mnohými patogeny, je nutné dokázat tyto buňky získat v dostatečné čistotě a kvalitě. Zatímco u larválních stadií hmyzu jejich izolace nepředstavuje značný problém, u dospělců je situace mnohem komplikovanější a jejich separace od zbylých tkání není snadná.

V současnosti jsou dostupné metody separace buněk obecně založeny na fluorescenčním značení pomocí endogenně exprimovaných fluorescenčních markerů nebo na vazbě protilátek či protilátkových mimetik na povrchové antigenní epitopy. Taková modifikace cílových buněk však vyžaduje hlubokou znalost molekulární podstaty daného organismu a také představuje potenciální kontaminaci nepřirozenými proteiny, které mohou ovlivnit další buněčnou odpověď.

Skupina Adama Bajgara z Přírodovědecké fakulty vyvinula ve spolupráci s VŠCHT v Praze magnetické nanočástice, které umožňují separaci imunitních buněk z živých octomilek bez nutnosti jejich značení a bez potřeby protilátek. Tyto nanočástice jsou vyrobeny odmytím organických komponent z kvasinek, do jejichž „kostry“ jsou následně enkapsulovány nanočástice oxidu železitého. Tyto kompozity jsou pak rozpoznány imunitními buňkami a následně fagocytovány.

Autoři ukázali, že takto připravené magnetické nanočástice umožňují separaci imunitních buněk z dospělých octomilek se srovnatelnou výtěžností jako konvenčně využívaná izolace buněk na základě endogenně produkovaného fluorescenčního signálu, aniž by byla ohrožena jejich životaschopnost nebo ovlivněna jejich normální funkce a genová exprese.

Použití magnetických kvasinkových nanočástic je tak široce použitelné v situacích, kdy je potřeba získat životaschopné imunitní buňky pro jejich další analýzy, jako je analýza genová exprese, metabolomika, proteomika, single cell transkriptomika nebo analýza enzymatické aktivity. Jelikož je tato metoda založena na schopnosti společné všem fagocytům, je tento přístup teoreticky využitelný pro separaci imunitních buněk i z nemodelových druhů hmyzu, jako je například včela nebo komár.

 

Gabriela Krejčová, Ivan Saloň, Vojtěch Klimša, Pavel Ulbrich, Ayse Beyza Aysan, Adam Bajgar, and František Štěpánek ACS Biomaterials Science & Engineering Article ASAP DOI: 10.1021/acsbiomaterials.3c01199

Kontakt: Mgr. Adam Bajgar, Ph.D. (bajgaa00 at prf.jcu.cz)

Obrázek: magnetická nanočástice, znázornění injikace magnetických nanočástic do octomilek, vyizolovaná imunitní buňka (zeleně) obsahující magnetické nanočástice (červeně), Kredit: Ivan Saloň, Gabriela Krejčová, Adam Bajgar

 

 

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0