Příměstské Tábory s Přírodovědou 2024: Byl jednou jeden objevitel…

V minulém týdnu (8. až 12.7. 2024) proběhly naše příměstské tábory zaměřené na přírodovědné aktivity. Více než 40 dětí, rozdělených podle věku na dva turnusy – 1. až 4. třída a 5. až 9. třída ZŠ – mělo možnost prozkoumat krásy přírody, vyzkoušet si různé vědecké disciplíny a také pokusy, hrát hry a rozvíjet svou kreativitu v různých výrobních činnostech a v neposlední řadě poznávat nové přátele. Příměstské tábory se letos nesly v duchu celotáborové hry „Byl jednou jeden objevitel“.

Děti během tábora tradičně, kromě her z celotáborové hry, mohly poznat a „osahat si“ některé z témat, kterým se na fakultě věnujeme, a to prostřednictvím odborných programů, na jejichž realizaci se podílejí studenti a zaměstnanci naší fakulty. V laboratořích si mohly vyzkoušet od chemických pokusů (chromatografie, efektivní chemické pokusy, výroba zmrzliny s použitím tekutého dusíku…), přes studium fotosyntézy a průduchů rostlin nebo dělení buněk až po návštěvu laboratoře elektronové mikroskopie. Zajímavou byla exkurze do chovu afrických podzemních hlodavců – rypošů. V terénu pak byl připraven program zaměřený například na ornitologii a při společné exkurzi na Vrbenské rybníky se děti dozvěděly o sinicích a řasách, rybách, bezobratlých a také rostlinách, které se v této lokalitě vyskytují. Středa pak byla věnována výletu do Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, kde pro ně byl připravený lektorovaný program na téma plazi a šelmy, a zoologickou zahradu si mohly projít s využitím připravených pracovních listů.

Z reakcí účastníků bylo vidět, že se jim tábor líbil a krom zábavy jim přinesl i nové poznatky a zkušenosti, doufáme, že se s většinou z nich sejdeme na příštím táboře nebo na dalších akcích, které naše fakulta pořádá. Děkujeme také všem studentům a zaměstnancům, kteří ať už jako oddíloví vedoucí, nebo lektoři odborných programů, přispěli k hladkému průběhu celého tábora.

Autor: Josef Juráň, koordinátor tábora

Přihlaste si