Skip to main content

Příbuzenské vztahy a evoluce lesoňů

Lesoni (Tragelaphini) jsou antilopy obývajících oblasti subsaharské Afriky od polopouští po vlhké tropické pralesy. Devět druhů zahrnuje jak největší antilopy – antilopu losí a Derbyho, tak drobnější druhy, jako je pralesní antilopa bongo nebo mokřadní sitatunga, ale také nyalu horskou a nížinnou a malého a velkého kudu. Dosavadní fylogenetické analýzy této skupiny ukázaly na nestabilní příbuzenské vztahy mezi některými druhy, což naznačilo, že mezi některými liniemi lesoňů došlo v minulosti ke zpětnému toku genů (tzv. introgresi).

Nová studie, na které se podílel Jan Robovský z Katedry zoologie PřF JU, využila pro rekonstrukci fylogeneze lesoňů a detekci toku genů genomická data. Studie prokázala, že v průběhu posledních šesti milionů let k toku genů mezi řadou linií skutečně došlo. Výsledný fylogenetický strom zároveň umožnil zmapovat evoluci některých znaků – nyní víme, že lesoni původně obývali otevřenou krajinu do pralesů a dalších habitatů jako jsou mokřady a hory pronikli druhotně. Také se ukázalo, že vzhled podobný kudu (spirálovitě stočené rohy a světlá srst) je výsledkem nezávislé, konvergentní evoluce dvou nepříbuzných linií, stejně jako přítomnost rohů u obou pohlaví.
Studie ukázala, že evoluce ekologie a fenotypové specializace lesoňů je výsledkem složitých procesů, zahrnujících introgresi i konvergentní evoluci.

Rakotoarivelo, A. R., Rambuda, T., Taron, U. H., Stalder, G., O’Donoghue, P., Robovský, J., Hartmann, S., Hofreiter, M., Moodley, Y. (2024). Complex patterns of gene flow and convergence in the evolutionary history of the spiral-horned antelopes (Tragelaphini). Molecular Phylogenetics and Evolution, 108131.

Kontakt: RNDr. Jan Robovský, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Obr. 1. Rozšíření a fenotypová variabilita antilop lesoňů v subsaharské Africe a jejich fylogeneze založená na genomických datech (Rakotoarivelo et al. 2024). Antilopa losí (zdroj: Wikimedia Commons)
Obr. 2. Antilopa losí (zdroj: Wikimedia Commons)

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0