Praktický workshop hydrobiologa pro rakouské studenty

Ve čtvrtek proběhl praktický workshop pro studenty z rakouské školy HLUW Yspertal - Höhere Lehranstalt für Umwelt und Wirtschaft Yspertal. V úvodu jim byla představena pracovní skupina Ekologie ryb a zooplanktonu a její činnost pokrývající široku škálu vzorkovacích metod ryb. Druhá přednáška byla zaměřena na tekoucí vody, nejprve teorie říčního kontinua nejprve změny abiotických parametrů působící na organismy, následně detailně probrány strategie sledování rybích obsádek v těchto podmínkách a v závěru představen projekt „Interreg BYCZ01-020 Živé klenoty pod vodní hladinou Šumavy“ a jeho řešení. K praktické části jsme se přesunuli ke Křemžskému potoku, kde studenti byli rozděleni na tři skupiny, kdy jedna se věnovala odběru a určování zoobentosu; druhá měření charakteristik prostředí, popisu prostředí, a především zpracování úlovku (určení druhu, měření a vážení); třetí skupina provedla opakovaně elektrolov stanoveného úseku. Takto jsme navštívili tři místa od pramenné části přes místo ovlivněné blízkým rybníkem po lokalitu v obci s výrazně pozměněnou morfologií toku. Na každém místě se skupina věnovala jiné činnosti. Z ryb jsme na všech lokalitách zaznamenali pstruha obecného a vranku obecnou, na dvou lokalitách pak mihuli potoční a po jedné lokalitě okouna říčního a mřenku mramorovanou. Studenti si prakticky vyzkoušeli práci hydrobiologů a získané údaje budou použity během řešení vědeckého projektu.

Velký dík patří studentům a JČÚS ČRS za umožnění odlovu.

Informace k projektu dostupné zde -> Živé klenoty pod vodní hladinou Šumavy

Přihlaste si