Česká arktická výzkumná stanice s Centrem polární ekologie PřF JU funguje již 10 let!

Počátky výzkumu polárních oblastí na PřF JU začaly v roce 2007 expedicí na souostroví Svalbard pod vedením pozdějšího zakladatele a vedoucího CPE prof. Josefa Elstera. V roce 2011 na Svalbardu proběhl první Kurzu polární ekologie. Kurzů již proběhlo 9 a celkem se jich zúčastnilo 168 studentů nejen Jihočeské univerzity, ale také Univerzity Karlovy v Praze, Masarykovy univerzity v Brně nebo Univerzity Palackého v Olomouci. V pořadí 10. kurz bude zahájen začátkem července 2024. Zájem studentů o výzkum polárních oblastí potvrzuje i zhruba 40 bakalářských, diplomových či disertačních prací s polární tématikou, úspěšně obhájených na PřF JU.

Centrum polární ekologie uspořádalo 4 ročníky konference Polar Ecology (20122014, 2016 a 2020), v roce 2017 zorganizovali Týdenní summit arktické vědy a od roku 2018 se účastní vědecko-kulturního Arktického festivalu.

Od roku 2014 na Svalbardu funguje Česká arktická výzkumná stanice, logisticko-technické pracoviště Přírodovědecké fakulty JU zajišťující provoz výzkumné infrastruktury, jediné svého druhu v Longyearbyenu. Za chodem stanice stojí tým 4 stálých zaměstnanců a 10-12 sezónních pracovníků, který zajišťuje téměř celoroční provoz stanice.

Stanici tvoří hlavní základna Payerův dům v Longyearbyen, který je plně vybavený od kuchyňky až po plnohodnotné laboratoře, terénní stanice Nostoc, která se nachází poblíž opuštěného města Pyramid a dále výzkumná loď Clione, sněžné skútry a čluny.

Stanice se zapojila do mezinárodní vědecké infrastruktury a za dobu své existence poskytla zázemí desítkám vědců z celého světa.

• 204 českých vědců a studentů (JU, ČZU, MUNI, UK, AVČR, UPOL)
  • 361 zahraničních vědců a studentů z 21 zemí světa

Podrobněji o historii, vědě a výzkumu i současnosti se můžete dočíst v zajímavé Vysokoškolské učebnici POLÁRNÍ EKOLOGIE SVALBARDU (Josef Elster, Oleg Ditrich (eds.) a kolektiv autorů)

Děkujeme všem, kteří se podíleli a podílejí na chodu polární stanice a na vědeckém úspěchu Centra polární ekologie.

Autoři: Blanka Bodnárová (CPE), Marek Brož (CARS)

Foto: Archiv CPE a CARS, Jan Kavan

Přihlaste si