• Úvod
  • Naše úspěchy
  • Čestné doktoráty udělené Jihočeskou univerzitou na návrh Přírodovědecké fakulty

Čestné doktoráty udělené Jihočeskou univerzitou na návrh Přírodovědecké fakulty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích uděluje čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa významným domácím a zahraničním osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury anebo jinak o prospěch lidstva. Přehled čestných doktorátů udělených na návrh Přírodovědecké fakulty najdete níže.

11. Univ.-Prof. Mag. Dr. Norbert Müller

Univ.-Prof. Mag. Dr. Norbert Müller z Johannes Kepler Universität v Linci patří k mezinárodně respektovaným odborníkům v oblasti fyzikální organické chemie a bioorganické chemie. Slavnostní akt udělení čestného titulu doctor honoris causa v oblasti biofyzika se uskutečnil v pondělí 5. června 2017 v obřadní síni českobudějovické radnice.

Profesor Norbert Müller je univerzitním profesorem bioorganické chemie, vedoucím Ústavu organické chemie Univerzity Johannese Keplera v Linci. Zaměřuje se na využití metod nukleární magnetické rezonance (NMR) při výzkumu malých molekul organických sloučenin, přírodních látek, jakož i bioorganických molekul mnohem větších velikostí, jakými jsou nukleové kyseliny, peptidy či proteiny. Aplikací metod nukleární magnetické rezonance k poznání strukturních a funkčních vlastností organických molekul, dokázal profesor Müller rozšířit až do oblasti strukturní biologie či biochemie.

V roce 2002 byl Norbert Müller jmenován hostujícím profesorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, tehdy přednášel na letních školách Jihočeské univerzity v Nových Hradech. Spolupráce s univerzitou trvá dodnes. Profesor Norbert Müller má zásadní zásluhu na jedinečném studijním programu Biological Chemistry, který je fungujícím příkladem těsné přeshraniční spolupráce mezi oběma univerzitami.

10. Prof. Villy Sundström

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích udělila 24. září 2014 čestný doktorát v oboru biofyzika profesoru Villy Sundströmovi, který je profesorem chemické fyziky na Univerzitě v Lundu ve Švédsku. Patří mezi přední světové odborníky v oboru časově rozlišené spektroskopie - metody, která umožňuje sledovat extrémně rychlé děje na molekulární úrovni. Společně s dalšími kolegy byl jedním z prvních na světě, kteří dokázali měřit časové konstanty přenosů energie a elektronu ve fotosyntéze, a otevřel tak cestu ke studiu rychlých procesů ve fotosyntéze, tak jak jej známe dnes.

9. RNDr. Jan Květ, CSc.

V červnu roku 2013 převzal čestný doktorát v oboru biologie ekosystémů RNDr. Jan Květ , který patří mezi celosvětově uznávané odborníky v oblasti ekologie mokřadních rostlin. Zasloužil se o metodický rozvoj systémového ekologického výzkumu a rozvoj vědeckého poznání v oblasti ekologie mokřadních a dalších přírodě blízkých ekosystémů. Má mnohostranné zásluhy o praktickou ochranu přírody a životního prostředí na úrovni regionu, České republiky i úrovni mezinárodní a celosvětové, a to jako veřejný činitel i soukromá osoba. Na jeho poznatcích je založena celá řada přírodě blízkých postupů spojených s revitalizací krajiny a jejím udržitelným rozvojem. Pro svůj vědecký přínos byl zvolen členem České učené společnosti.

8. prof. Dr. Steven M. Reppert 

Světově uznávaný neurobiolog prof. Steven M. Reppert převzal dne 19. 3. 2013 na slavnostním zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa v oblasti molekulární a buněčná biologie a genetiky. Prof. Reppert z Lékařské fakulty University of Massachusetts, Worcester, USA, se více než tři desítky let zabývá výzkumem cirkadiánních rytmů. Jeho oblíbeným objektem zájmu je motýl monarcha stěhovavý (Danaus plexippus).

7. prof. Dr. Jeffrey R. Johansen

Čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity světově uznávaný biolog prof. Jeffrey R. Johansen. Zasedání se uskutečnilo 22. listopadu 2012 v reprezentativních prostorách obřadní síně českobudějovické radnice.

Prof. Johansen je mimořádná osobnost po vědecké i lidské stránce. V dobách úzké specializace vědců je renesanční osobou, protože se věnuje dvěma hlavním výzkumným tématům, a to taxonomii a ekologii rozsivek a kombinovanému přístupu k systematice sinic. V obou těchto oborech patří mezi světovou špičku, je nebo byl řešitelem celé řady významných grantů a celkový počet jeho publikací přesahuje stovku.

Profesor Johansen je velkým příznivcem České republiky a Jihočeské univerzity obzvlášť. Vědecká spolupráce s JU vyústila do sedmi společných publikací.Široká je také spolupráce v oblasti vzdělávání, skutečně nadstandardní je Johansenem umožněné studium našich posluchačů na John Carroll University v USA. Již od roku 2001 některý z našich studentů nebo pedagogů kontinuálně pracuje v jeho laboratoři, od roku 2004 pokračují naši absolventi bakalářského studia algologie v magisterském studiu v USA. Takto koncipovaná studia již absolvovali 4 naši studenti a pátý právě studuje: kromě toho již na John Carroll University absolvovalo vědecké stáže dalších 6 studentů či pedagogů Přírodovědecké fakulty JU v celkové délce více než 30 měsíců.

6. prof. Dr. Francisco J. Ayala

Dne 11. května 2010 se v obřadní síni českobudějovické radnice konalo slavnostní zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity, na kterém byla udělena čestná vědecká hodnost doctor honoris causa v oboru evoluční biologie, kterou převzal prof. Dr. Francisco J. Ayala, světově uznávaný odborník v oblasti evoluční biologie a genetiky z University of California, Irvine, U.S.A.

Světově proslulý vědec prof. Dr. Francisco J. Ayala působí na University of California v Irvine, USA. Dlouhodobě spolupracuje se 2 laboratořemi Přírodovědecké fakulty. Konkrétně se jedná o skupinu prof. Julia Lukeše (rovněž Parazitologický ústav BC AV ČR, v.v.i.) a doc. Michala Žurovce (rovněž Entomologický ústav BC AV ČR, v.v.i.). Spolupráce se týká evolučních prací na patogenních trypanosomách a leishmániích a na mušce drosofile. Tato více než 5 let trvající spolupráce vyústila v několik společných publikací, z nichž tři vyšly v prestižních Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA.

Profesor Ayala je příznivcem České republiky, v čemž jistě hraje roli jeho manželka českého původu Hana Ayala (významná filantropka). Profesor Ayala je nositelem Mendelovy medaile Akademie věd ČR, pravidelně Českou republiku navštěvuje a současný pobyt doc. Žurovce a dr. Žurovcové v jeho laboratoři či aktivní spolupráce s prof. Juliem Lukešem jsou dalšími projevy vysoce nadstandardního vztahu k naší zemi.

5. prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc. a prof. Dr. Erik De Clercq, MD.

Na začátku června 2009 vědecká rada Jihočeské univerzity udělila hned dva čestné doktoráty. Držiteli čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa v oblasti molekulární a buněčné biologie se stali světově uznávaní objevitelé řady účinných virostatik používaných při léčbě AIDS, pravých neštovic nebo žloutenky typu B profesor Antonín Holý a hostující profesor na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity profesor Erik De Clercq z belgické univerzity v Lovani. 

4. prof. Dr. Rolf Hilgenfeld

Čestný doktorát v oboru biofyzika převzal v dubnu roku 2009 profesor Hilgenfeld z německé Universität zu Lübeck. Profesor Rolf Hilgenfeld patří mezi světově uznávané odborníky v oblasti proteinové krystalografie. Mezinárodní reputaci si získal díky své vědecké práci zaměřené především na implementaci makromolekulární krystalografie a následným příspěvkem k návrhu léčiv. Rolf Hilgenfeld je také úspěšný lektor, organizátor a manažer, který od roku 2003 působí jako ředitel ústavu Biochemie na Univerzitě v Lübecku. Zde vede oddělení zabývající se studiem strukturních bází vnitrobuněčných infekcí způsobených vnitrobuněčnými bakteriemi jako jsou Legionelly a coronaviry. Jeho skupina nyní pracuje na Lassa virech, St. Louis Encephalitis virech, několika picorna- a enterovirech, pokračuje v práci s coronaviry a současně je stále aktivní v práci na vývoji léků účinných v boji s HIV. Profesor Hilgenfeld publikuje v nejvýše impaktovaných časopisech, jako je Nature nebo Science.

3. prof. Dr. James H. Oliver, Jr.

Další čestný doktorát převzal v říjnu 2008 světově uznávaný biolog prof. Dr. James H. Oliver Jr., který působí na Georgia Southern University, Statesboro GA, U.S.A. Profesor Oliver je světově uznávaným odborníkem v oblasti biologie klíšťat a klíšťaty přenášených chorob

2. prof. Dr. Anthony Frederick George Dixon

Druhý čestný doktorát převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity dne 5. prosince 2006 v obřadní síni českobudějovické radnice prof. Dr. Anthony Frederick George Dixon, přední odborník na ekologii mšic a jejich predátorů. Čestný titul mu byl udělen v oboru ekologie

Profesor Dixon je mezinárodně vysoce uznávaným odborníkem v obou ekologie mšic a jejich predátorů, autorem čtyř a editorem dalších šesti knih o této tematice, členem několika vědeckých rad konferencí. Jen od roku 1992 publikoval dle Web of Science 110 vědeckých článků (celkem 290 za svou kariéru) v prominentních recenzovaných časopisech, které byly v letech 1992-2005 dle WoS citovány celkem 1469krát. Během svého pedagogického působení vychoval několik desítek studentů doktorských studijních programů; mnozí z nich nyní zaujímají významné pozice v oblasti vědy (např. prof. Paul Wellings, rektor Univerzity v Lancasteru), jiní se stali vůdčími vědeckými osobnostmi, především v oblasti biologické kontroly škůdců (např. prof. Bill Murdoch, prof. Nick Mills). Za svou celoživotní činnost obdržel prof. Dixon mnoho čestných uznání, z nichž je možno jmenovat čestnou medaili Polské akademie věd (2000) či zlatou medaili Řehoře Mendela Akademie věd České republiky.

1. prof. Dr. John Law

Jako první obdržel čestný doktorát na návrh PřF JU prof. Dr. John Law z University of Georgia, Athens, U.S.A. Čestný doktorát mu byl udělen 4. listopadu 2004 v oboru molekulární a buněčné biologie. Profesor Law je světově uznávaným specialistou v oblasti biochemie a molekulární biologie hmyzu.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0