Týden se současnou biologií

Týden se současnou biologií je tradiční akcí pořádanou každý rok pro středoškolské studenty se zájmem o biologii.

Od pondělí do pátku si studenti během praktických úloh vyzkouší práci v terénu, v laboratoři i na počítači. Program úloh je doplněn o přednášky, promítání filmů či hry. Takovým malým bonusem k celé akci je komentovaná prohlídka vybrané zoologické zahrady, které se účastní studenti i organizátoři Týdne. Celý pobyt na Týdnu hradí studentům PřF JU.

Týden se současnou biologií 2023

28. 8. - 1. 9.

Jak pracují moderní biologové?

Jaké otázky řeší a jaké metody používají?

Zajímá tě, jak se dospělo k objevům moderní biologie?

Účastníky vybereme na základě motivačního dopisu, ve kterém uveďte, proč se chcete akce zúčastnit a proč máte rádi biologii.

Dopisy se jménem školy, do které chodíte, a ročníkem, ve kterém jste, posílejte do 30. 7. 2023 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Uvedte také svuj všk a nezapomeňte, že v dobe konání akce vám musí být minimálně 15 let.
Kapacita 16 účastníků.

Reportáž z Týdne se současnou biologií 2022

V týdnu od 29. srpna do 2. září 2022 se na Přírodovědecké fakultě JU uskutečnila tradiční akce s názvem Týden se současnou biologií, které se letos zúčastnilo 16 středoškoláků z celé České republiky.

Pro studenty byl připraven pestrý program z mnoha odvětví biologie. V pondělí po krátkém organizačním úvodu a seznamování vyrazili studenti do laborek. Nejprve se zabývali embryogenezí u savců a odpoledne se podívali do molekularní laborky, kde absolvovali praktika týkající se metody RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) a gelové elektroforézy. To vše pod vedením Xeni Bobryshavy a jejích kolegyň z katedry Molekulární biologie a genetiky. Večer pak proběhl v přátelském duchu ve studentském klubu Kampa, kde se mohli podělit o své první dojmy, dovědět se více o studiu na PřF JU a zasoutěžit si v populárním Pubkvízu.

V úterý ráno studenti vyrazili autobusem společně s fykology Járou Kubínem a Honzou Pokorným na hydrobiologickou exkurzi do Rudolfova. Na místě se k nim přidal ještě entomolog Vojta Kolář, takže exkurze byla víceoborová. Studenti cestou sbírali vzorky a po návratu si své úlovky mohli prohlídnout pod mikroskopem. Nakonec zhodnotili podle předem připravených fykologických vzorků kvalitu vod. Večer si pak účastníci užili přednášku Katky Sam o tom, jak si rostliny povídají mezi sebou, s hmyzem ale i s dalšími živočichy.

Ve středu na studenty již od brzkého rána čekal Petr Veselý s Janou Kvičerovou. Petr studenty seznámil s ornitologií a předvedl odchyty ptáků. Jana odebrala vzorky na následnou analýzu a to jak z krve, tak z peří, a následně se šli se studenty podívat do laboratoře, kde vzorky prohlédli. Po obědě se studenti podívali na katedru Experimentální fyziologie rostlin, kde spolu s Martinem Jandou zkoumali imunitní odpověď rostlin. Večer je Pavla Robovská seznámila s kryptozoologií.

Čtvrtek byl vyhrazen na exkurzi s Honzou Robovským z katedry Zoologie do Zoo Ohrada na Hluboké nad Vltavou. Kromě návštěvy zoo shlédli účastníci také výstavu v Národním zemědělském muzeu – zámek Ohrada. Za podporu ve formě zvýhodněného vstupného bychom rádi poděkovali oběma institucím, jmenovitě pak Romanu Kösslovi (Zoo Ohrada) a Miroslavu Čeňkovi (Národní zemědělské muzeum – zámek Ohrada). Miroslav Čeněk, kurátor sbírek, studenty i osobně provedl výstavami Klenoty z ornitologických sbírek a Příroda v ilustraci. Po návratu z Hluboké se studenti podívali do historického centra Českých Budějovic a také odpočívali, aby nabrali síly na večer. To je totiž čekala přednáška Honzy Zrzavého s názvem Fylogeneze organismů z hodně velkého nadhledu.

Na závěr týdne si studenti s Martinou Stiborovou shodnotili výsledky pondělní úlohy o embryogenezi savců a poté se podívali na fakultní zahradu, kde jim Lenka Šebelíková pověděla o ekologii obnovy.

O organizaci a tvorbu programu Týdne se současnou biologií se postarala Míša Syrová s pomocí Anety Pilíkové.

Přihlaste si
odběr newsletteru