Jan Kaštovský Katedra botaniky
01/01/2023 – 31/12/2025
Ministerstvo vnitra České republiky

Využití analýzy druhového složení společenstev rozsivek (Bacillariophyceae) ve forenzní praxi (VK01010069)
Název CZ: Využití analýzy druhového složení společenstev rozsivek (Bacillariophyceae) ve forenzní praxi
Název EN: Applications of species composition analysis of diatom (Bacillariophyceae) communities in forensic practice.
Řešitel: Jan KaštovskýKatedra botaniky
Realizace: 01/01/2023 – 31/12/2025
Hlavní uchazeč: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Další uchazeči: Fakultní nemocnice Bulovka, Ministerstvo vnitra
Rozpočet: 6 842 128 Kč
Poskytovatel: Ministerstvo vnitra
Program: VK - Otevřené výzvy v bezpečnostním výzkumu 2023 - 2029
Podprogram: Podprogram 1 - Rozvoj schopností vymáhání práva

www.MV_OPSEC.cz

Abstrakt

Rozsivky jsou velmi rozšířené mikroskopické řasy se specifickými schránkami. Vdechnutí vody s rozsivkami způsobí jejich přechod do krevního oběhu a ukládání jejich schránek ve vnitřních orgánech utonulého. Jejich přítomnost v nich tak prozradí sám fakt tonutí v přírodní vodě, analýza druhového složení těchto rozsivek pak může pomoci i k upřesnění místa, kde k utonutí došlo. Podobnou analýzu je možno provádět i na oděvech a kůži utonulých. Rozsivková analýza je v České republice i v zahraničí v rámci soudně-lékařské praxe používána, ale pouze v omezené míře a nevyužívá veškerého potenciálu těchto organizmů. Zavedení rozsivkové (ev. řasové) analýzy v kriminalistické praxi může vést ke stanovení dalšího důkazního materiálu v rámci trestního řízení.

Cíle

• Hlavním cílem projektu, v reakci na požadavky orgánů činných v trestním řízení (OČTŘ), je navrhnout, otestovat a do kriminalistické praxe implementovat nové metody zpracování vzorků a druhové analýzy rozsivkových společenstev (ev. i společenstev jiných řas) v rámci násilné trestné činnosti.
  • Předkládaný projekt zahrnuje vytvoření a certifikaci robustní metodiky, umožňující zapojení rozsivkové analýzy v rámci znaleckých výstupů v odvětví biologie-botanika.
  • Cíle bude dosaženo na základě vlastního zkoumání v podmínkách ČR v kombinaci se zahraničními zkušenostmi.
  • Vedlejším cílem je publikace dvou recenzovaných vědeckých článků.

Výstupy

Přihlaste si