• Fakulta
  • Katedry
  • Katedra fyziky
  • Aktuálně

Přednáška - Začátky doby sluneční (aneb o fotovoltaické přeměně při využití energie ze Slunce) / čtvrtek 8. 12. 2022 od 16:30

Srdečně vás zveme na populárně naučnou přednášku Začátky doby sluneční (aneb o fotovoltaické přeměně při využití energie ze Slunce), která se uskutečni ve čtvrtek 8.12.2022 v budově B, ve velké posluchárně B1 od 16:30. Přednášet bude dr. Fejfar z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Praze.

Fotovoltaická (FV) přeměna sluneční energie se postupně stává rozhodujícím faktorem v transformaci energetických systémů: v první polovině roku 2022 dosáhla celková nainstalovaná FV kapacita ve světě hodnoty 1 TW a ročně přibývá cca dalších 140 GW nových instalací. Ve výzkumu, který vedl k dnešním vysoce účinným slunečním článkům, lze vysledovat příběh, který obsahuje překvapivé inspirace i dramatické zvraty, a stojí za to ho vyprávět.
Současná fotovoltaika využívá pokročilé nanotechnologie pocházející z polovodičového průmyslu, ale na rozdíl od miniaturních polovodičových součástek sluneční panely již zabírají plochu tisíců kilometrů čtverečních.
Pro Evropu je podstatné, že dochází k renesanci evropské výroby: na několika místech se staví továrny s roční kapacitou výroby na úrovni ~5 GW, které směřují k výrobě panelů s vysokou účinností a nízkou uhlíkovou stopou výroby. Další budoucnost fotovoltaiky otevírá mnoho otázek: při očekávané budoucí kapacitě 70 TW by roční výroba byla na úrovni 1 TW by výrobě spotřebovala celou produkci stříbra a narazila by na omezení dostupnosti dalších materiálů (indium, bismuth). Změní se i celkové fungování energetických systémů.

Za organizační tým

Petr Jelínek, UFY