Kolik bobrů žije v Boleticích?

Student katedry biologie ekosystémů Vladislav Seidl se ve své bakalářské práci v sezóně 2021/22 věnoval monitoringu bobří populace ve vojenském újezdu Boletice. Zmapoval pobytové stopy bobrů a data následně vyhodnotil pomocí GIS softwaru. Výsledky odhalily, že se v Boleticích vyskytuje šest bobřích teritorií čítajících odhadem 34 jedinců. Celá práce byla následně zpracována do podoby článku do šumavského časopisu Silva Gabreta. Na bakalářskou práci student navázal výzkumem biodiverzity v bobřích a člověkem vytvořených tůních. S monitoringem se začalo v loňském roce a proběhl průzkum vodního hmyzu, plžů a ryb se zaměřením na ochranářsky významné druhy (tj. druhy z Červeného seznamu). Výzkum biodiverzity byl podpořen mimo jiné Studentskou grantovou agenturou (SGA) PřF JU. Nyní se intenzivně pracuje na zpracování vzorků a doufejme, že se i tyto výsledky podaří opublikovat! Na průzkumu se také podíleli vedoucí práce Vojtěch Kolář a na průzkumu ryb také další kolega z katedry Petr Blabolil.

Originální článek v časopisu Silva Gabreta ZDE.

Ilustrační foto: autoři studie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0