Hydrobiologická exkurze 2023

V týdnu 19. až 26. června jsme uspořádali další ročník terénního kurzu Hydrobiologická exkurze KBE/451.
Našim cílem byla letos oblast Sokolovska a Karlovarska, kde jsme navštívili na dvě desítky lokalit s odlišnými vodními biotopy.
Na každé lokalitě jsme popsali prostředí, změřili základní charakteristiky vody pomocí sond, odebrali a určili významné biologické prvky: vodní a mokřadní vegetaci, sinice a řasy plovoucí ve volné vodě, ale i přisedlé. Dále pak jsme pomocí síťky odchytávali bentické bezobratlé, zooplankton, a nakonec pomocí elektrického agregátu i ryby. Z přírodních biotopů jsme navštívili drobný tok Čistá, středně velkou řeku Ohři a Berounku, Národní přírodní rezervaci Soos včetně přilehlého rašeliniště. Z antropogenních pak umělé jezero Medard, odkaliště popílku elektrárny Tisová, bývalý kamenolom Dasnice, Národní přírodní památku pískovnu Erika, kaolinové jezírko Sorgen, Podkrušnohorskou výsypku a několik rybníků.

Studenti se v průběhu exkurze seznámili s rozdílným metodami měření charakteristik, sběru biologického materiálu, jeho zpracování a zapisování do terénního i elektronického protokolu. Na základě toho pak vyhodnotili jednotlivé biotopy a na ně vázaná společenstva. Na závěr exkurze pak studenti vytvořili prezentace shrnující průběh celého týdne.

Děkujeme všem institucím za umožnění vstupů a odběru vzorků!

 

Za organizační tým: Petr Blabolil, Martin Bláha, Jan Hanys Kaštovský, Vojtěch Kolář a Jaroslav Vrba.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0