Český kras a Český ráj byly cílem geologické exkurze

Letošní geologická exkurze proběhla ve dnech 8. – 9. 5. 2023 a směřovala do Českého ráje a Českého krasu. Výhled z rozhledny na Kopanině umožňuje v krajině pozorovat jednotlivé fáze Dawisova geomorfologického cyklu. Odtud přechod na Frýdštejn nabízí sledování hranice metamorfovaných fylitů a nástup pískovcových sedimentů. Rozdíly ve struktuře pískovců jsme sledovali na Malé skále, Betlémských, Suchých a Klokočských skalách, kde jsme navštívili i pískovcové podzemí v jeskyni Postojná. Vyvřelé horniny jsme pozorovali ve Votrubcově lomu na Kozákově, kde jsme měli příležitost i sbírat drobné polodrahokamy. Český kras nám připomněl povrchové krasové jevy, exkurzi obohatily i nálezy drobných zkamenělin a v Lomu Kobyla jsme pozorovali Očkovský přesmyk, kde je patrný překryv mladších sliveneckých vápenců staršími vápenci ze siluru.

Exkurzi vedli M. Lulák a M. Hais. Akce byla financována z projektu Centra pro přírodovědné vzdělávání PřF JU.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0