Proběhla exkurze z Technologií ŽP

V úterý 28. března 2023 vyrazili studenti kurzu Technologie ŽP na exkurzi po stopách výroby pitné vody a čištění odpadních vod. První zastávkou byla úpravna vody Plav, druhá největší vodárna v České republice, která vyrábí Budějovickým dobře známou "římovskou" vodu. Studenti byli provedeni provozem, který vodu vyrobenou z přehrady na řece Malši dodává prakticky do celého Jihočeského kraje. Zatímco při úpravě povrchových vod, tedy i v případě římovské vody, jsou největším problémem organické látky, v podzemních vodách se technologie úpravny musí vypořádat především s železem či manganem. To se studenti dozvěděli v ÚV České Budějovice, která využívá vodu z podzemních vrtů v Hrdějovicích a Opatovicích. Tady proběhla i degustace surové železité a finálně přečištěné vody. Hned v sousedství budějovické vodárny je budějovická čistírna odpadních vod (ČOV). Tady studenti sledovali postupné čištění vody od nátoku špinavé vody přes postupné mechanické a biologické čištění až k výtoku přečištěné vody do recepientu, tedy Vltavy. Vedlejším produktem ČOV jsou kaly a studenti se mohli podívat, jak je s nimi nakládáno dál. Exkurze byla zakončena návštěvou kapacitně mnohem menších a technologicky odlišných ČOV v Branišově a Lipí.

Organizátoři exkurze věří, že výprava byla pro studenty poučná a užili si ji i navzdory rozmarům předaprílového počasí. Zároveň všichni zúčastnění velice děkují p. Starovi z ČEVAK a p. Míčkovi z JVS, kteří nás ochotně provedli navštívenými provozy a seznámili se svou prací.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0