Centrum pro přírodovědné vzdělávání
Je místem setkávání a tvůrčí činnosti studentů středních a vysokých škol, studentů učitelských oborů, VŠ i SŠ pedagogů.
JuniUni
Milí studenti,
rádi bychom Vás pozvali na další cyklus velmi oblíbených workshopů Juniorské univerzity určené pro středoškolské žáky. Zajímá Vás, jak se vyučují přírodní vědy na univerzitní půdě? A jak vypadá třeba příprava nových středoškolských učitelů v duchu STEM výuky?
Přijďte se k nám podívat!
Připravili jsme si pro Vás zážitkové programy, na jejichž přípravě a realizaci se společně podílí zkušení badatelé a studenti učitelských oborů Přírodovědecké fakulty JU.
V průběhu jednoho dne tak získáte skvělou možnost dozvědět se něco nového z Chemie, Fyziky, Biologie a Matematiky. Zároveň si budete moci prohlédnout moderní prostory vědecko-výzkumné instituce v neformálním doprovodu svých vrstevníků.
Účast na programech je zdarma, ale je limitována!
Své dotazy a zájem o účast prosím pište na adresu:
Program v pdf ke stažení >>zde
DNA v akci: Izoluj a analyzuj genetický materiál z ovoce
Program určený pro max 8 studentů, začátek v 8:30
Přijď si vyzkoušet, jak vědci pracují s DNA! Během laboratorního cvičení si vyizoluješ DNA z různých druhů ovoce, připravíš agarózový gel a naučíš se, jak analyzovat DNA pomocí elektroforézy. Uvidíš, jak se výsledky objeví přímo v gelu – a možná taky objevíš svůj zájem o vědu!
Program probíhá na Katedře chemie
Vyber si datum:
17. 10. 2024
28. 11. 2024
11. 12. 2024
23. 1. 2025
20. 2. 2025
Molekulární metody v terénní zoologii
Program určený pro 8 až 10 studentů, na cca 8 hodin, začátek v 8:30
Workshop nabídne studentům základní představu o využití genetických a molekulárních metod ve výzkumu biologie živočichů v přírodě.
Cílem bude určit na základě analýzy DNA pohlaví z krevního vzorku opeřence, kterého si sami chytíme.
Pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) budeme detekovat specifický gen, který je umístěn v nerekombinantní části pohlavních chromozómů ptáků.
PCR je základní molekulární metoda, která umožňuje rychle a snadno namnožit požadovaný úsek DNA, založená na principu replikace nukleových kyselin. Při vhodném designu experimentu se může PCR sama o sobě stát metodou analytickou a poskytnout požadovaný výsledek.
Terénní část: odchyt ptáků, odběr genetického materiálu
Laboratorní část: izolace DNA, PCR, výsledná elektroforéza
Program probíhá na Katedře zoologie
DATUM: 21. 10. 2024
Ve fyzikální laboratoři
Program na cca 6 hodin, předpokládaný začátek v 8:30, určeno pro ideálně 10 žáků
V úvodní přednášce se seznámíme s laserem, ultrarychlou spektroskopií a k čemu ji používáme v naší laboratoři: Výchozí proces fotosyntézy, sběr fotonů, probíhá v proteinových komplexech zvaných světlosběrné antény, a to neuvěřitelně rychle – jednotlivé kroky tohoto procesu se uskutečňují na časových škálách od femtosekund (10e-15 s) po pikosekundy (10e-12 s). Tyto děje studujeme v naší laboratoři prostřednictvím fyzikálních metod. Ultrakrátké laserové pulzy trvající přibližně 100 fs umožňují sledovat dynamiku těchto procesů. Následovat bude prohlídka laboratoře časově rozlišené spektroskopie navazující na úvodní přednášku. Poté si studenti vyzkouší základy práce v optické laboratoři jako je směrování paprsku pomocí zrcátek, použití různých optických členů - čočka, polarizátor, ...). Nakonec si představíme pokusy s laserovým ukazovátkem, které si studenti mohou vyzkoušet doma nebo ve škole - laserový mikroskop, 'ohnutí' paprsku, kreslení laserem.
Program probíhá na Katedře Fyziky
Datum:
25. 10. 2024
22. 11. 2024
Rostliny ve stresu
Program je určen pro max. 10 studentů, na cca 8 hodin.
Stejně jako lidé, i rostliny mohou být, a jsou, ve stresu. A protože nemají „nožičky“ nemohou před stresem utéci. Působící stresy mohou být jak živého (např. patogeni), tak neživého (např. sucho) původu. V tomto semináři bychom vás chtěli s tím, co dělá rostlina ve stresu krátce seznámit a při té příležitosti vám v laboratoři ukázat jednoduché experimenty s nimi související. U biotického stresu provedete experiment kdy budete sledovat vliv spuštěné imunity na růst rostlin. U abitického stresu se zaměříte na vliv kyseliny abscisové, která je důležitým rostlinným hormonem regulujícím otevírání a zavírání průduchů, a sucha na transpiraci a teplotu listu.
Program probíhá na Katedře experimentální biologie rostlin
DATUM: 4. 12. 2024
Neurobiologie u octomilky:
Program určený pro 4 studenty, cca na 4 hodiny. Začátek v 8:30.
Zajímá Tě, jak vypadá mozek octomilky a jak se tato malá muška využívá pro výzkum autismu a poruch intelektu? Přijď si to vyzkoušet do naší laboratoře. Naučíš se manipulaci s muškami pod mikroskopem, vypitváš a prohlédneš si jejich mozky a ověříš si, zda jsou schopné se něco naučit.
Program probíhá na Katedře molekulární biologie a genetiky
DATUM: 5. 12. 2024
12. 12. 2024