Josef Svoboda (16. 7. 1929 - 22. 11. 2022)

Dne 21. 11. 2022 zemřel ve věku 93 let profesor Josef Svoboda, celosvětově uznávaný obdorník na polární botaniku a ekologii.

Josef Svoboda se narodil v Praze, vyrůstal v Kralupech a poté se přestěhoval do Brna, kde se přihlásil ke studiu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. V pouhých 19 letech byl zatčen a odsouzen na 11 let za protistátní činnost a velezradu. Prošel celkem 17 věznicemi i pracovními tábory, nakonec byl ale v rámci amnestie po 9 letech propuštěn. Pracoval pak brněnské v zoo, potom při průzkumu kvality podzemních vod a nakonec jako technik Botanického ústavu Československé akademie věd v Brně. Přitom dálkově studoval biologii na Univerzitě Karlově v Praze.

V roce 1968 emigroval do Kanady, kde se ve svých 38 letech znovu přihlásil na univerzitu, kde si dodělal bakalářský titul v oboru biologie a rovnou se přihlásil do doktorského studia. Během něj se poprvé dostal do Arktidy. Po získání titulu v roce 1973 přechází na univerzitu v Torontu. Zde také zůstává až do roku 2005, kdy odchází do důchodu.

Výzkumné směry, jimiž se prof. Svoboda během života zabíval, jsou široké - zkoumal diverzitu cévnatých rostlin na konkrétních stanovištích v Arktidě a studoval i fyziologické funkce rostlin, často v souvislosti s probíhajícími klimatickými změnami a reakcemi arktického ekosystému na ně. V této souvislosti Josef významně přispěl k zavedení experimentálních otevřených komor (open-top chambers), v nichž se dá napodobit vliv oteplení na vegetaci tundry. Na torontské univerzitě po 30 let vedl letní expedice studentů a spolupracovníků do kanadské vysoké Arktidy. Poslední expedici uspořádal v r. 2002, kdy mu bylo 73 let.

Během svého života ovlivnil a inspiroval mnoho lidí. Mimo jiné i prof. Josefa Elstera, který na základě zkušeností, získaných během expedice Josefa Svobody do Sverdrupova průsmyku na ostrově Ellesmere, později založil Centrum polární ekologie na PřF JU, které spolupracuje s českou arktickou výzkumnou stanicí na Špicberkách, nesoucí jméno právě Josefa Svobody.

V roce 1995 obdržel Josef Svoboda čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně, v roce 2010 byl zvolen členem Učené společnosti ČR. V roce 2017 mu byl v Praze udělen papežský Řád svatého Silvestra a obdržel též cenu Nadace Neuron. V roce 2021 pak obdžel i kanadské nejvyšší státní vyznamenání - Řád Kanady.

Několik rozhovorů z posledních let s prof. Svobodou si můžete přečíst či poslechnout zde:

Aktuálně.cz 2022: Dávej si pozor, aby tě Američané neposlali na měsíc

ČT24 2022: Zemřel česko-kanadský polární ekolog Josef Svoboda