Opatření děkana D 125
Statut a Jednací řád Etické komise Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity pro výzkum
Statut Etické komise PřF JU pro výzkum
Článek I
Etická komise PřF JU pro výzkum
- Etickou komisi PřF JU pro výzkum (EK PřF JU) zřizuje děkan PřF JU na základě rozhodnutí rektora č. R 253 ze dne 31. 7. 2013 o zřízení Etické komise Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
- Členy komise jmenuje a odvolává děkan. Členové komise jsou jmenováni tak, aby jejich odborný profil tematicky garantoval etiku výzkumu na PřF JU. Předsedu komise jmenuje a odvolává děkan.
- Komise má minimálně 3, maximálně 7 členů.
Článek II
Působnost Etické komise PřF JU pro výzkum
- EK PřF JU vydává stanoviska a doporučení k návrhům vzdělávacích nebo výzkumných aktivit a projektů a v odůvodněných případech k již získaným projektům, které taková stanoviska a doporučení vyžadují.
- Jedná se především o projekty, které předpokládají jakoukoliv formu práce s jakýmkoli lidským biologickým materiálem pacientů či zdravých dobrovolníků. Jde zejména o odběr, manipulaci, analýzy, uchovávání dat, diagnostická či jiná vyšetření.
- V případě bakalářských a magisterských kvalifikačních prací je výzkumný záměr komisi předkládán k posouzení vedoucím práce.
- V případě disertačních prací žádá o posouzení svého výzkumného záměru student s vědomím školitele v prvním ročníku studia, nebo bezprostředně v případě náhlé potřeby související s jeho prací. Toto ustanovení platí obdobně i pro řešení projektů GAJU nebo SGA.
- V případě vzdělávacích aktivit žádá o posouzení garant kurzu.
- Ke schválení je žadatel povinen předložit EK PřF JU:
• žádost o projednání záměru obsahující mimo jiné informaci o způsobu odběru, způsobu nakládání se vzorkem a účelem nakládání se vzorkem, délce a způsobu uchovávání vzorků a délce a způsobu uchovávání dat a osobních údajů, popř. způsobu anonymizace;
• návrh informovaného souhlasu (zvlášť pro pacienty a zvlášť pro případné zdravé dobrovolníky), viz Příloha tohoto Opatření;
• návrh dotazníku, pokud je v plánu ho pro daný výzkum použít;
• v případě určování genetické informace lidské DNA je součástí žádosti popis zajištění anonymizace vzorků a uchovávání dat a jejich zabezpečení. Výjimkou jsou schválené klinické studie, pokud již obsahují informaci o způsobu nakládání s těmito informacemi.
7. Výsledky studií, ke kterým byl vydán souhlas EK PřF JU, budou zpracovány a případně publikovány zcela anonymně či v souladu s GDPR, a poslouží pouze k výzkumným účelům.
8. V případě změny záměru předkládá navrhovatel ke schválení pozměněný záměr včetně odůvodnění změn.
9. V případě, že se jedná o projekt ve spolupráci s jinou institucí, může žadatel předložit EK PřF JU k posouzení vyjádření Etické komise spolupracující instituce. Pokud EK PřF JU vyjádří souhlas, nemusí již žadatel předkládat žádost k posouzení EK PřF JU.
Jednací řád Etické komise PřF JU pro výzkum
Článek I
- Žádosti jsou předsedovi komise předkládány minimálně 2 týdny před potřebným schválením. V odůvodněných případech může předseda komise rozhodnout jinak.
- Materiály předložené žadatelem jsou předsedou doručeny členům komise minimálně 7 dní před avizovaným jednáním komise, pokud se komise hlasováním neshodne na jiném postupu.
- Komisi svolává její předseda nebo jím pověřený člen podle potřeb jednotlivých žádostí. Komise je usnášeníschopná, účastní-li se jednání nadpoloviční většina jejích členů.
- Pokud komise hlasováním nerozhodne jinak, je jednání komise neveřejné, řídí ho předseda, případně jím pověřený člen.
- Jednání komise může probíhat prezenčně, hybridně, nebo online.
- Z jednání komise se pořizuje zápis. Tento zápis včetně žádosti a příslušných dokumentů předkládaných žadatelem jsou archivovány sekretariátem fakulty.
- Komise rozhoduje usnesením na základě hlasování, výsledek hlasování je vždy uveden v zápise.
- Komise může hlasovat per rollam po vyjádření vůle a názoru všech členů komise (např. v e-mailové komunikaci).
- Komise má právo vyžádat si externí expertní posudek.
V Českých Budějovicích dne 17. 8. 2023
prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.,
děkan PřF JU