• Fakulta
  • Aktuálně

Nový magisterský program Funkční genetika a bioinformatika

Katedra molekulární biologie a genetiky představuje nový dvouletý magisterský studijní program Funkční genetika a bioinformatika, který vznikl s cílem zvýšit profesní uplatnění našich absolventů prostřednictvím zavádění rychle se rozvíjejících nových technologií.

Studijní program je vyučovaný v anglickém jazyce a nabízí čtyři specializace:

Bioinformatika
Biotechnologie
Molekulární genetika člověka
Molekulární buněčná biologie a genetika

Detailní informace o studijním programu zde: Magisterské studium - Přírodovědecká fakulta JU (jcu.cz)

Ukázky modelových druhů, používaných ve výzkumu katedry.

Obrázek 1. - Imunofluorescenční konfokální snímky kryosekcí drozofily v průběhu metamorfózy.

Obrázek 2. - Barevný snímek ze skenovacího elektronového mikroskopu zobrazující těsnou interakci imunitních buněk drozofily (zeleně) s tukovou tkání (červeně) u čerstvě vylíhlé mouchy.

Obrázek 3. - Imuno-fluorescenční konfokální snímky kryosekcí drozofily v průběhu metamorfózy.

Obrázek 4. - Myší embryo ve stadiu periimplantační blastocysty připravující se na implantaci do dělohy.

Obrázek 5. - Včely medonosné (Apis mellifera) krmící se přípravnými krmnými doplňky.

Obrázek 6. - Parazitoidní vosa infikující larvu Drosophily.

Obrázek 7. - Rypoš lysý, africký podzemní hlodavec, známý svou dlouhověkostí a odolností vůči rakovině, sloužící jako model pro studium dlouhověké samičí plodnosti.

Obrázek 8. - Vajíčko rypoše lysého během meiotického dělení. Chromozomy (znázorněny modrou) jsou uspořádány v rovině dělícího vřeténka (znázorněno bílou).

Obor vznikl s podporou Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022-2024 (NPO Trasformace-JU, reg. č. NPO_JČU_MŠMT-16608/2022)