• Fakulta
  • Aktuálně

Exkurze do ZEVO - zařízení na energetické využití odpadu

Koncem března studenti kurzů Technologie ŽP a Polutanty ve vodě a ovzduší navštívili nejmodernější zařízení svého druhu v ČR, ZEVO v Chotíkově u Plzně. Prohlédli si zařízení na energetické využití komunálních odpadů, kdy je při jejich spalování v řízených a přísně kontrolovaných podmínkách vyráběna elektřina a teplo. Viděli, co do spalovny vstupuje, jakým způsobem je zajištěn její provoz a monitoring emisí, i co z ní vystupuje a jaký je další osud spalin a pevných zbytků. Kromě toho s průvodci, kterým tímto děkujeme, plodně debatovali o (nad)produkci odpadů, alternativách spalování a vyhlídkách zpracování odpadu v blízké budoucnosti. Těch pár hodin strávených na cestě určitě stálo za to.  Studenti získali lepší představu o podobě a fungování zařízení, jehož výstavba pravděpodobně brzy začne i v Českých Budějovicích v Novém Vrátě. Aktuálně probíhající diskusi o nakládání s odpady nejen v našem kraji tak mohou sledovat o něco zasvěceněji.