Výzkum sedimentární starobylé DNA (sedaDNA)
Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie PřF JU i letos pokračuje ve spolupráci s archeology po celé České republice. Nově se díky specializaci naší doktorandské studentky Hedviky Synkové (školitel doc. Petr Pokorný, Centrum pro teoretická studia) podílí na odběrech vzorků pro analýzu sedimentární starobylé DNA (sedaDNA), rovněž pod záštitou Oddělení archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Sedimentární starobylá DNA (sedaDNA) je moderní a dynamicky se rozvíjející metoda, která umožňuje detekovat konkrétní organismy (na různých taxonomických úrovních) z jednotlivých vrstev sedimentů dochovaných například v jeskyních, jezerech, ale také ve studnách a dalších prostředích. Pomocí této starobylé DNA (aDNA) se můžeme obrazně řečeno vrátit v čase do konkrétního období, které nás zajímá. Pokud byly podmínky pro uchování DNA příznivé, jsme schopni rekonstruovat tehdejší prostředí – zjistit, co na dané lokalitě žilo a rostlo. V oblasti archeobotaniky a paleoekologie by analýza sedaDNA mohla přinést mnohem širší a hlubší pohled než to, co je aktuálně možné zjistit klasickými metodami. Je to jako mít stroj času, který nám odhalí dávno zapomenuté světy a jejich ekosystémy.
Tyto zmíněné odběry proběhly na archeologických nalezištích:
• „Okrový“ převis v Českém Švýcarsku (ve spolupráci s doc. Petrem Šídou, Katedra archeologie, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové)
• neolitická lokalita na okraji obce Dobřeň (ve spolupráci s Mgr. Danielem Pilařem a Filipem Velímským, Ph.D., Oddělení archeologie pravěku, Archeologický ústav AV ČR Praha)
• jeskyně Býčí skála (ve spolupráci s Mgr. Zuzanou Golec Mírovou, Ústav pro archeologii, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova a doc. Martinem Golcem, Katedra historie, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci)
• mohyla u obce Hosín (ve spolupráci s Terezou Šálkovou, Ph.D., Archeologický ústav, Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
Těšíme se na výsledky a jsme zvědaví, jaké nové poznatky přinesou do oblasti archeologie a paleoekologie!