Výsledky multidisciplinárního výzkumu neolitického osídlení jižních Čech byly publikovány v prestižních časopisech

V prestižních časopisech Antiquity a Radiocarbon byly publikovány dva nové výstupy z grantového projektu GAČR, na kterém spolupracovali Archeologický ústav AV ČR Praha a Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JU. Projekt zkoumal nejstarší zemědělské osídlení jižních Čech z období neolitu (5400–4500 př. Kr.) a zahrnoval jak klasické archeologické odkryvy tak aplikaci řady přírodovědných metod. Výsledy odhalují jižní Čechy jako zvláštní druh vnitřní periferie v rámci střední Evropy. Na základě radiokarbonového datování bylo odhaleno, že sem pronikly neolitické komunity výrazně později než do okolních regionů a dlouhodobě sdílely tento prostor s původními lovci-sběrači. Studie uveřejněná v časopisu Radiocarbon se detailně zaměřila na zemědělské postupy. Oproti zbytku střední Evropy, vykazují archeobotanické soubory z jižních Čech větší diverzitu pěstovaných obilovin, což lze chápat jako adaptaci na lokální méně příznivé podmínky. Výzkum přinesl jedny z nejranějších a radiokarbonovým datováním potvrzených dokladů pěstování ječmene a tzv. pšenice nového typu ve střední Evropě.

Přihlaste si
odběr newsletteru