Vomáčka 2024 – Terénní praxe pro studenty prvního ročníku biologických oborů
"Vomáčka" je přezdívka pro povinnou Terénní praxi I., určenou pro nově nastupující studenty prvních ročníků biologických oborů. Cílem této praxe je naučit studenty základům různých biologických disciplín, jako jsou botanika, mykologie, ornitologie, algologie, entomologie a mammalogie. Studenti se učí technikám sběru, odchytu a určování konkrétních organismů a práci s nimi. Kromě získávání odborných znalostí slouží Vomáčka i k navazování kontaktů mezi studenty. Letos proběhly během září tři běhy této praxe.
První běh se uskutečnil ve Zlaté Koruně, zatímco druhý a třetí proběhl na stanici Lužnice na Třeboňsku. Studenti se seznámili se základními metodami terénní práce, vyzkoušeli si odchytové techniky pro různé živočichy (např. ptáky, myši či netopýry), algologické odběry, a dokonce i pitvu drobných savců. Naučili se určovat základní rostliny, bezobratlé i obratlovce a zjistili jaké technologie se využívají při současné ochraně přírody.
Během poznávání běžných druhů rostlin objevili i durman obecný, který se v jižních Čechách díky oteplování začíná stávat běžnějším druhem. Studenti se rovněž seznámili s hmyzem vázaným na xerotermní stanoviště vátých písků a viděli druhy jako saranče modrokřídlé, hrabalky, kutilky, svižníky a mravkolvy. Mezi největší ornitologické úspěchy patřil odchyt lelka lesního, sojky obecné, kalouse ušatého a bukáčka malého.
Kurzy zahrnovaly i přednášku o průběhu studia na Přírodovědecké fakultě a práci ve studentském informačním portálu STAG. Studenti se zúčastnili krátké prohlídky kláštera ve Zlaté Koruně a postupně se seznamovali prostřednictvím zábavných aktivit, které podporovaly spolupráci a kritické myšlení. Některé večery byly věnovány relaxaci u ohně s kytarou a opékáním buřtů.
Všechny tři týdny praxe poskytly nejen mnoho základních znalostí potřebných pro další studium, ale také skvělou příležitost k navazování přátelství a budování týmového ducha.