Vědci z Katedry biologie ekosystémů studují globální diverzitu mikroorganismů – závěry publikovali v časopise Nature
Tým z laboratoře Dr. Jiřího Bárty z Katedry biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty se již řadu let podílí na vytvoření globální databáze mikroorganismů, která obsahuje unikátní vzorky mikrobiální DNA z různých ekosystému naší planety.
Databáze je vytvářena v rámci mezinárodního projektu „Earth Microbiome Project (EMP)“ a na její tvorbě se podílí více než 200 vědeckých týmu z celého světa. Vědci z Jihočeské univerzity přispěli do databáze více než 300 vzorky půdní DNA, které získali během několika expedic do Arktidy.
V čem je tedy projekt unikátní? „Za dobu své pětileté existence nashromáždil EMP téměř 30 000 vzorků mikrobiální DNA z různých prostředí jako je voda, sedimenty, vyšší organismy a půda. Díky této unikátní sbírce tak můžeme poprvé hledat odpovědi na klíčové otázky mikrobiální ekologie: Jsou všechny mikroorganismy všude a pouze prostředí rozhodne, které skupiny budou dominantní? Jsou si podobné mikroorganismy z půdy Arktidy a boreálního lesa? Tyto a další otázky se ve své nové studii s názvem „A communal catalogue reveals Earth’s multiscale microbial diversity“ publikované v časopise Nature snažíme zodpovědět,“ říká Dr. Bárta.
V rámci studie byl také vyvinut nový metodický (bioinformatický) nástroj umožňující přesnější porovnávání mikrobiálních genů, který v budoucnu umožní dalším vědeckým týmům snadnější vkládání svých dat do stále se rozrůstající databáze.
Kompletní studii si můžete přečíst zde.