Univerzita třetího věku na Přf JU se bude opět věnovat parkům a zahradám

Skryté hodnoty přírodního a kulturního dědictví nejenom v historických zahradách

Historickým zahradám a parkům je tradičně věnovaná pozornost především památkové péče, nicméně i ochrana přírody zde má zájmové objekty. Jedná se zatím o spíše přehlížené biokulturní dědictví, které však nenávratně mizí stále se zrychlujícím tempem.

Náplní kurzu budou jednotlivé přednášky věnované vývoji v čase (od klášterní zahrady ke krajinářskému parku), zahradní tvarosloví na jihočeských příkladech, inspirace z ciziny, regionální odlišnosti, způsoby obnovy i to, jak historické parky ovlivnily skladbu sídelní zeleně. Součástí kurzu budou dvě exkurze. Podíváme se do Terezina údolí u Nových Hradů, které je odrazem evropské sentimentální malebnosti, romantismu i osvícenství, a na moderní park na Hluboké uchovávající tradiční funkce i v nastupujícím věku industriální racionality. V parku Červeného Dvoru u Chvalšin je dobře zmapovaná přestavba formální barokní zahrady na přírodně-krajinářský park.

Kurz probíhá od října do listopadu 2024

Kurzovné Kč 600,-