V pondělí 21. 10. 2019 byla zahájena celorepubliková akce Týden vzdělávání dospělých, organizována ve spolupráci Jihočeské univerzity a Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Všechny přednášky prvního dne pojilo aktuální a velmi diskutované téma rezonující ve společnosti: Je Šumava v ohrožení?
Na tuto otázku se pokusili odpovědět vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, kteří seznámili návštěvníky s probíhajícím výzkumem. V akademické knihovně tak celý den probíhaly přednášky a semináře dotýkající se problematiky oblastí jako je obnova a management horských smrkových lesů, vliv rozpadu horských smrkových porostů na bilanci vody v povodí Plešného jezera, revitalizace rašelinišť nebo výzkum a současné problémy s udržováním šumavského bezlesí.
Závěrem proběhlo shrnutí těchto problémů prostřednictvím panelové diskuse pod názvem: Šumavu musíme chránit kvůli lesům, rašeliništím a bezlesí. A co je v ohrožení? Na tuto panelovou diskusi vědci z Přírodovědecké fakulty pozvali zástupce Národního parku Šumava a zástupce Jihočeského kraje. Jihočeský kraj ale nakonec pozvání bohužel nevyužil, diskuse proto proběhla pouze v užším kruhu mezi pracovníky Národního parku Šumava, vědci z Přírodovědecké fakulty a veřejností.
Příspěvky badatelů i následné diskuse ukázaly, že odumření stromového patra v horských lesích mělo pouze zanedbatelný vliv na odtok vody a dokonce pozitivní vliv na kvalitu půd v národním parku. „Revitalizace rašelinišť vede k rychlé obnově vodního režimu, ale na stabilizaci a obnovu původních podmínek budeme čekat desetiletí“ vysvětluje problematiku ředitel NP Šumava Mgr. Pavel Hubený. Velmi přínosná byla i diskuse o důležitosti bezlesí pro zachování druhové diverzity a účastníci debaty se shodli, že bezlesí je v NP Šumava ohroženo více než horské lesy. „Šumavské bezlesí je nenahraditelné a vyžaduje dodržování specifického managementu, který podporuje rozmanitost krajiny“ dodává k problematice prof. Hana Šantrůčková, děkanka Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 |
Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 |
© 2025 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies
O katedře
Lidé a kontakty
Výzkumné týmy
Pro studenty
Semináře katedry
Publikace
Dokumenty
Aktuálně
Kalendář akcí
O katedře
Web katedry zoologie
Lidé a kontakty
Pro studenty
Publikace
Výzkum
Dokumenty
Aktuálně
Kalendář akcí
O katedře
Lidé a kontakty
Struktura oddělení
Pro studenty
Zkoušky
Public Test Centre
Přijímací zkoušky
Další služby
Důležité odkazy
Členství v organizacích a mezinárodní spolupráce
Aktuálně
Kalendář akcí
1
0
O centru
Lidé a kontakty
Fakultní školy
Akce pro školy
Kurzy pro pedagogy
Dětská univerzita
Juniorská univerzita
Univerzita třetího věku
Zintegruj se
Učitelství pro SŠ
Návody a nastavení
První přihlášení
Nastavení a změna hesla pro VPN a Wi-Fi
Změna / Ověření osobního emailu
Změna uživatelského hesla
Email - přihlášení a problémy s přihlášením
NTB k dispozici
Kontakty
P2 - O zkouškách z angličtiny na PřF JU v bakalářském a navazujícím magisterském studiu
P3 - O závěrečné zkoušce z angličtiny v doktorském stupni studia na PřF JU
P5 - O předkládání bakalářských, diplomových prací a rigorózních na Přírodovědecké fakultě JU
P6 - O předkládání disertačních prací na PřF JU
P8 - O elektronické dokumentaci a hlasování v průběhu státních závěrečných zkoušek
P9 - O podpoře doktorských studentů školených kmenovými zaměstnanci PřF JU
P10 - K upřesnění pravidel pro studijní programy zaměřené na vzdělávání a Učitelství pro SŠ
Učitelství pro SŠ
Bakalářské programy
Magisterské programy
Učitelství science pro SŠ
Pedagogické praxe
Oborové didaktiky
Science EduLab
Nabídka témat závěrečných prací
Umáčka
Centrum pro přírodovědné vzdělávání
Doktorské studium
Doktorské studijní programy
Vstupní požadavky
Přihláška
Poplatky a financování
FAQ