Týden se současnou biologií 2020
V týdnu od 31. srpna do 4. září 2020 se na Přírodovědecké fakultě JU uskutečnila tradiční akce s názvem Týden se současnou biologií, které se letos zúčastnilo 14 středoškoláků z celé České republiky.
Pro studenty byl připraven pestrý program z mnoha odvětví biologie. V pondělí po krátkém organizačním úvodu absolvovali přednášku s názvem "Jak nám mohou být klíšťata užitečná", kterou si připravil vedoucí Katedry medicínské biologie Jindřich Chmelař. Po obědě následovala výprava do "podzemí" za našimi rypoši. Radim Šumbera, Matěj Lövy a Jan Okrouhlík zde při svém praktickém cvičení demonstrovali ukázali, jakým způsobem zkoumají pracovní metabolismus a sílu skusu rypošů. Večer se pak všichni studenti sešli v klubu Kampa, kde se mohli podělit o své první dojmy a zasoutěžit si v populárním Pubkvízu.
Úterní dopoledne patřilo práci v laboratoři. Konkrétně určování pohlaví z DNA. Odpolední a večerní program byl věnován přednáškám. Nejprve si studenti vyslechli půdní biology Petra Čapka a Michala Chomu s jejich přednáškou "Neztrácejme půdu pod nohama, aneb víte, po čem šlapete?". Pak následovala jedna z oblíbených ornitologických přednášek Petra Veselého.
Středa se nesla spíše v teoretickém duchu, nicméně témata byla pestrá. Dopoledne mluvil Jan Štefka o využití DNA sekvenace ke stopování biologických invazí a ilegálního obchodu se zvířaty. Odpoledne bylo zaměřeno především na evoluční biologii. Dva oblíbení přednášející Jan Zrzavý a Pavel Duda nejprve povyprávěli na téma "Ozvěny evoluční minulosti". Jan Zrzavý pak při večerní přednášce věnoval tématu "Biologie vraždění".
Ve čtvrtek vyrazili studenti s Janem Robovským na komentovanou exkurzi do Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Kromě návštěvy zoo shlédli také výstavu Losi - návrat velikánů v Národním zemědělském muzeu - zámek Ohrada. Za podporu ve formě zvýhodněného vstupného bychom rádi poděkovali oběma institucím, jmenovitě pak Romanu Kösslovi (Zoo Ohrada), Marii Voldřichové a Miloslavu Čeňkovi (Národní zemědělské muzeum - zámek Ohrada). Večer si pak účastníci užili zábavnou přednášku Jana Lepše o výzkumu, přírodě a způsobu života na Papui Nové Guneji.
Celý týden pak byl zakončen studiem rostlin. Milan Štech se svými kolegy předvedl, jak může vypadat práce moderního terénního botanika.
Více fotek ZDE