Tradiční Šumáčka proběhla v netradičním termínu

Klasický úvodní kurz pro péčisty, studenty oboru Ekologie a ochrana prostředí, se tentokrát konal v neobvyklém termínu, protože původní plány narušila nepřízeň počasí. Namísto dvoudenního setkání na Šumavě ještě před nástupem do poslucháren se Šumáčka uskutečnila formou jednodenní exkurze 8. října, tedy už v plném proudu semestru.

Prvním cílem výpravy bylo povodí Plešného jezera, které je pracovníky a studenty Katedry biologie ekosystémů dlouhodobě a intenzivně studováno. Kombinace výzkumu na různých úrovních ekosystému od chemického složení a oživení jezera, jeho přítoků a půd v povodí přes stav vegetace až po využití dálkového průzkumu Země přinesla mnoho poznatků o chování ekosystémů v měnícím se prostředí a tak studenti mohli vyslechnout a částečně i na vlastní oči pozorovat, jak se jednotlivé složky ekosystému vypořádávaly nejdříve s dědictvím kyselých depozic a posléze i s následky kůrovcové kalamity.

Zatímco první zastávka nabídla spíše nahlédnutí pod pokličku teoretického výzkumu, druhé zastavení pod horou Stožcem předvedlo výsledky praxe a aktivního managementu v prostředí. Účastníci exkurze se prošli podmáčenými loukami v nivě Teplé Vltavy. V minulosti odvodněné louky byly v nedávné době revitalizovány a studenti tak mohli pozorovat ekosystém v průběhu obnovy hospodařením přeměněné louky (v ideálním případě) zpět na rašelinnou.

Ačkoli letošní plány na Šumáčku počasí nejprve hatilo, nakonec nám ukázalo slunečnou tvář a tak doufáme, že si naši noví kolegové exkurzi užili a přejeme, aby se jim na naší katedře biologie ekosystémů líbilo a dařilo!

Přihlaste si
odběr newsletteru