Terénní kurz alpské zoologie 2024
Letošní kurz alpské zoologie zavítal do italských a rakouských Alp. Měli jsme tak možnost srovnat vápencové pohoří Západní Dolomity a krystalické Vysoké Taury v centrální části Alp.
Po cestě jsme navštívili nejprve terénní stanici stanici organizace Waldrappteam nedaleko Salzburgu jejíž členové zajišťují reintrodukci v Evropě dříve vyhubeného ibise skalního. Večer jsme strávili v hlavním městě Tyrolska Innsbrucku a druhý den ráno navštívili místní zoo, která se specializuje a alpskou faunu.
Z Innsbrucku vedla cesta Brennerským průsmykem do Itálie, kde jsme strávili tři dny v Přírodním Parku Puez-Geisler na horské chatě Rifugiio Firenze.
Druhou část exkurze jsme strávili v Národní parku Vysoké Taury v okolí Großglockneru (3798 m. n. m.), nejvyšší hory Rakouska. Po náročném výstupu na horskou chatu Salmhütte jsme si krátce odpočinuli a začali podnikat výpravy do okolí.
Pozorovali celou řadu ikonických zástupců alpské fauny – kavčata a pěnkaváky, sviště, kamzíky a kozorožce, supy bělohlavé a bělokury. Za slunečného počasí jsme pozorovali motýly, především tmavé horské okáče rodu Erebia, hnědásky (Euphydryas) a jasoně (Parnassius). Vedle toho jsme nalezli řadu pro alpy typických druhů rostlin – atraktivní hořce, vysokohorské orchideje vstaváčky alpínské, trsy kvetoucích pochybek a lomikamenů vstřícnolistých a také ikonické druhy jako hvězdnice alpská, nebo protěž alpská.
Při cestě zpátky jsme ještě navštívili hnízdiště ibisů skalních ve vesnici Georgenberg nedaleko Salzburgu.
Po celou dobu se o program staral tým pedagogů a doktorandů z PřF a Biologické centra AV ČR. Příští Terénní kurz alpské zoologie se uskuteční v roce 2026.
Foto: Pavel Duda, Jan Fnouček, Alena Sucháčková