Studentka biofyziky a učitelství se zúčastnila prestižní soutěže TalentOn
Tereza Patlejchová, magisterská studentka Biofyziky a Učitelství pro střední školy se zaměřením na Fyziku a Biologii na Přírodovědecké fakultě JU, se dostala do prestižní evropské soutěže TalentOn, která propojuje vědce ve věku 21–35 let z celé Evropy. Soutěž umožňuje mladým začínajícím vědcům řešit globální problémy v pěti hlavních oblastech: Adaptation to Climate Change, Cancer Prevention and Care, Restore Our Ocean and Waters, 100 Climate-neutral and Smart Cities a A Soil Deal for Europe. Z 1276 přihlášek z 38 evropských zemí bylo vybráno 108 účastníků. Letošní ročník se konal v Katovicích.
Studentka se na Přírodovědecké fakultě věnuje vývoji antimikrobiálních materiálů s využitím nanočástic a tenkých vrstev připravených pomocí depozice z plynné fáze, který probíhá v rámci spolupráce Katedry fyziky, Chemie a Medicínské biologie. Tyto materiály, založené na galvanické korozi, se osvědčily jako účinné proti virům, jako je SARS-CoV-2, a bakteriím.
Na soutěži TalentOn v mezinárodním týmu spolupracovala s Tomášem Malinou, který se aktuálně v USA zabývá fotosyntézou, Liang Tingem, specialistou na strojové učení z Islandu, a Laurou-Felií Paradeda ze Španělska, která se věnuje fermentaci. Společně se zaměřili na využití odpadu z prasečích farem a městského bioodpadu k výrobě mikrobiálního proteinu pomocí fermentace. Tento proces by například na farmě s 5000 prasaty a městským bioodpadem mohl vyprodukovat krmivo pro 3000 prasat, což by ušetřilo až 400 hektarů půdy a značné množství vody, čímž by se přispělo k omezení odlesňování a ochraně přírodních zdrojů.
Letošní ročník vyhrál projekt Breath for Life, zaměřený na detekci rakoviny pomocí přístroje s umělou inteligencí. TalentOn nabízí mladým vědcům z celé Evropy příležitost propojit své znalosti a vytvářet inovativní řešení, která pomohou řešit současné globální výzvy.