Skip to main content

Skupina Aleny Krejčí z KMBG otestovala účinek houby sluky svraskalé (Cortinarius caperatus) proti vybraným včelím patogenům

V posledních desetiletích zaznamenávají zejména americké a evropské chovy včely medonosné vysokou míru úhynu včelích kolonií. Jedním z nejvýznamnějších faktorů přispívajících k těmto úhynům jsou virová onemocnění, z nichž mnohá jsou spojena s parazitací roztočem kleštíkem včelím (Varroa destructor). Nejrozšířenějším virem, který dnes najdeme ve většině včelstev, je virus deformovaných křídel (DWV). Jak název napovídá, způsobuje deformity křídel, poruchy kognitivních funkcí a zkrácení délky života nakažených jedinců. Ti jsou tak ve velké míře diskvalifikováni z vykonávání úkolů zajišťujících správný chod celé kolonie, jako je stavba voskových plástů či shánění potravy. Virus může ve včelstvu přetrvávat po dlouhou dobu v subklinickém stádiu, ale parazitace kleštíkem nebo například stres z nedostatku potravy dokáží infekci akcelerovat a vést až ke kolapsu kolonií. V České republice uhynulo v minulém roce až 40% včelstev a právě virové infekce jsou považovány za nejpravděpodobnějšího viníka těchto úhynů.

V boji proti virovým infekcím mají včelaři pouze velmi omezené možnosti. Protože v současné době neexistuje žádný komerčně dostupný antivirový prostředek pro včely, virózám je možné předcházet pouze v podobě pravidelného snižování počtu roztočů Varroa aplikací akaricidních prostředků.

Z toho důvodu se výzkumná skupina Aleny Krejčí z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra zaměřila na testování antivirových účinků lokálních hub a rostlin proti včelím patogenům včetně viru DWV. Velmi slibné výsledky přineslo testování sluky svraskalé (Cortinarius caperatus) publikované v časopise Journal of Insect Physiology. Krmení cukerným roztokem obohaceným o alkoholový extrakt z této houby efektivně zabraňovalo rozvoji infekci DWV jak u včel v laboratorních podmínkách, tak i v kmenových včelstvech, a to stimulací antivirové imunitní odpovědi včel. Tak jako většina antivirotik používaných i jiných oblastech biologie nebo medicíny nejlépe působí v časných stádiích infekce.

Tým také potvrdil, že účinná koncentrace alkoholového extraktu sluky svraskalé je neškodná z hlediska délky života včel a aplikovaná v podletním krmení nijak neovlivňuje kvalitu medu získaného v nadcházející sezóně.

Aplikaci alkoholového extraktu ze sluky svraskalé doporučují autoři především do zdravých včelstev, jako prevenci proti rozvoji DWV infekce. Sluka svraskalá je poměrně častou, ale méně známou houbou vyskytující se v českých lesích na konci léta. Při správném rozpoznání této houby a dodržení postupu popsaného ve studii se může stát velmi levným a účinným nástrojem prevence rozvoje DWV infekce, dostupným běžným včelařům. Těší nás, že výsledky výzkumu jsou tedy aplikovatelné v praxi.

Svobodová K, Krištůfek V, Kubásek J, Krejčí  A. Alcohol extract of the gypsy mushroom (Cortinarius caperatus) inhibits the development of Deformed wing virus infection in western honey bee (Apis mellifera). Journal of Insect Physiology, 152:104583. doi.org/10.1016/j.jinsphys.2023.104583

Kontakt: RNDr. Alena Bruce Krejčí, Ph.D. (abruce at prf.jcu.cz)

Obrázek: Experimental design of cage experiments and in vivo experiments in honey bee colonies

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0