Report z Mezioborové exkurze 2024 - Severní Makedonie
Letošní Mezioborová exkurze proběhla ve dnech 31. 5. - 9. 6. a tentokrát jsme se autobusem vydali do Severní Makedonie. Exkurze se zúčastnilo 40 studentů a deset pedagogů, kteří svou specializací obsáhli vše od krajinné ekologie a systematické botaniky, přes bezobratlé až po obratlovce. Cesta do Severní Makedonie vedla přes Rakousko, Maďarsko a Srbsko. Cesta byla dlouhá a trochu únavná, nicméně když jsme na jedné z krátkých zastávek v Srbsku pozorovali hned několik chocholoušů obecných (Obr. 1), dobrá nálada se udržela.
První lokalita v Severní Makedonii se nacházela nedaleko města Kumanovo v okolí řeky Pcinji (Obr. 2). Zde nás přivítali mandelíci hajní, vlhy pestré (Obr. 3) a strnadi černohlaví (Obr. 4). V blízkých stepích se nám povedlo objevit i kudlanku jižní (Obr. 5) a želvu zelenavou (Obr. 6).
V neděli jsme navštívili další stepní lokalitu s vrcholkem Orlovo Brdo u města Bitola (Obr. 7 a 8), kde byli nadšení především entomologové. Podařilo se nám totiž najít drvodělku malou, Xylocopa iris, krasce Capnodis cariosa (Obr. 9) či Julodis ehrenbergii (Obr. 10) a Scolopendru (Obr. 11). Botanici obdivovali mimo jiné i bytel rozprostřený (Kochia prostrata) (Obr. 12) či kozinec (Astragalus parnassi) (Obr. 13).
Plánem na pondělí byla exkurze v NP Pelister (Obr. 14) s výstupem k horskému jezeru Golemo Ezero. Cestou jsme potkali rozkvetlé hořce (Obr. 15), šafrány Sieberovy (Obr. 16) či ještěrku obecnou ve výšce nad 2000 m n. m. (Obr. 176. Ve vrcholových partiích bylo možné zahlédnout i skřivany ouškaté a lindušky horské a při sestupu k autobusu jsme mohli pozorovat tesaříky rodu Agapanthia (Obr. 18). Večer nás v kempu čekala vynikající večeře a nechybělo ani posezení u ohně.
Následující den jsme zavítali ke břehům známého Prespanského jezera, kde jsme navštívili přilehlou step a stihli jsme se i vykoupat v jezeře. Ornitologové všem ukázali pelikány kadeřavé a kormorány malé (Obr. 19). Viděli jsme hezkého samce stepníka rodu Eresus (Obr. 20) a úspěch zde zaznamenala i herpetologie, kdy se povedlo nalézt pěkný exemplář štíhlovky kaspické (Obr. 21).
Po přespání na břehu jezera jsme se další den ráno vydali navštívit krasová stanoviště v NP Galičica (Obr. 22 a 23). Výstup na hřebeny nás odměnil krásnými výhledy (Obr. 24). Cestou jsme potkali štíry (Obr. 25 a 26), obrovské střevlíky (Procerus gigas) (Obr. 2) a nelíčenou radost jsme měli ze skalníků zpěvných (Obr. 28).
Čtvrtek jsme věnovali kultuře a návštěvě historického centra města Ochrid, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Účastníci exkurze si mohli projít kostely, místní pevnost, doplnit zásoby jídla a pití a zbyl i čas na posezení v příjemných hospůdkách a ochutnání místní kuchyně (Obr. 29 a 30). Odpoledne jsme se přesunuli do NP Mavrovo. Po cestě jsme se ještě zastavili na lokalitě, kde se vyskytuje místní rostlinný endemit ramondie srbská (Obr. 31).
Pátek byl ve znamení výstupu na nejvyšší vrchol Severní Makedonie – na Velký Koráb (2764 m n. m.). Cestou na vrchol bylo nad hranicí lesa možné obdivovat rozkvetlé louky a sněhová pole s krokusy (Obr. 32, 33 a 34). Nejen ornitologická část výpravy pak ocenila oba druhy kavčat – žlutozobé i červenozobé. Ti z nás, kterým se nechtělo absolvovat převýšení téměř 1600 m mohli zvolit alternativní trasy po stezkách v NP Mavrovo, např. podél řeky Radiky (Obr. 35), kde sice vysokohorská kavčata nebyla, ale radost udělal mimo jiné otakárek ovocný (Obr. 36), orel skalní a rehek domácí ve svém přirozeném biotopu.
Poslední den jsme věnovali návštěvě NP Jasen s kaňonem řeky Tresky. Zde nelze nezmínit charismatického zástupce síťokřídlých, stuholetku jižní (Nemoptera sinuata) (Obr. 37). Na večer jsme se všichni sešli u autobusu a pomalu se chystali na odjezd domu do Budějc, kam jsme díky hladkému přechodu hranic dorazili v neděli okolo poledne.
Během exkurze probíhaly demonstrace všech zájmových organismů, ukázky různých odchytových metod, a to nejen ve dne za jakéhokoli počasí (Obr. 38), ale i v noci (Obr. 39). Celou exkurzi jsme zvládli nejen díky skvělým účastníkům, kteří si udrželi dobrou náladu i přes občasnou nepřízeň počasí, náročné výstupy i jistou dávku nepohodlí, ale i díky pedagogům, kteří neváhají tohle všechno se studenty podstoupit (Obr. 40). Za to patří všem moje velké díky a už se moc těším na další ročník této úspěšné exkurze!
Je těžké dát dohromady krátký text jen s několika fotografiemi a vybranými druhy a pokrýt tak celou nabitou exkurzi. Pokud byste chtěli vědět, jak jsme se opravdu měli, zavítejte na závěrečný seminář z mezioborovky, který proběhne v prosinci před začátkem fakultního vánočního večírku.
Autor: Míša Syrová
Foto: Michaela Syrová, Monika Hospodářská, Dillesenger Guillaume, Anna Juranová, Michaela Wipplingerová, Lucie Hodíková, Aleš Jirsa, Eliška Kovářová, Jan Fnouček, Magda Vodrážková, Adéla Wiatzková, Lenka Kotěborská, Matyáš Havelka