Příbuzenské vztahy a evoluce lesoňů
Lesoni (Tragelaphini) jsou antilopy obývajících oblasti subsaharské Afriky od polopouští po vlhké tropické pralesy. Devět druhů zahrnuje jak největší antilopy – antilopu losí a Derbyho, tak drobnější druhy, jako je pralesní antilopa bongo nebo mokřadní sitatunga, ale také nyalu horskou a nížinnou a malého a velkého kudu. Dosavadní fylogenetické analýzy této skupiny ukázaly na nestabilní příbuzenské vztahy mezi některými druhy, což naznačilo, že mezi některými liniemi lesoňů došlo v minulosti ke zpětnému toku genů (tzv. introgresi).
Nová studie, na které se podílel Jan Robovský z Katedry zoologie PřF JU, využila pro rekonstrukci fylogeneze lesoňů a detekci toku genů genomická data. Studie prokázala, že v průběhu posledních šesti milionů let k toku genů mezi řadou linií skutečně došlo. Výsledný fylogenetický strom zároveň umožnil zmapovat evoluci některých znaků – nyní víme, že lesoni původně obývali otevřenou krajinu do pralesů a dalších habitatů jako jsou mokřady a hory pronikli druhotně. Také se ukázalo, že vzhled podobný kudu (spirálovitě stočené rohy a světlá srst) je výsledkem nezávislé, konvergentní evoluce dvou nepříbuzných linií, stejně jako přítomnost rohů u obou pohlaví.
Studie ukázala, že evoluce ekologie a fenotypové specializace lesoňů je výsledkem složitých procesů, zahrnujících introgresi i konvergentní evoluci.
Kontakt: RNDr. Jan Robovský, Ph.D. (
Obr. 1. Rozšíření a fenotypová variabilita antilop lesoňů v subsaharské Africe a jejich fylogeneze založená na genomických datech (Rakotoarivelo et al. 2024). Antilopa losí (zdroj: Wikimedia Commons)
Obr. 2. Antilopa losí (zdroj: Wikimedia Commons)