Návrat velkých býložravců do krajiny a jejich vliv na vlastnosti půdy a vegetace

Trofický rewilding, tedy celoroční přirozená pastva, se stále častěji využívá k péči o otevřenou krajinu. Tento přístup má potenciál zmírnit ztrátu biodiverzity a změny klimatu. V České republice je již realizováno téměř dvacet projektů tohoto typu, přičemž další přibývají. Velcí býložravci, jako zubr evropský (jediný původní druh), a Exmoorští poníci a zpětně šlechtění pratuři, kteří nahrazují vymřelé, v historii však běžné druhy koňovitých a turovitých, přirozeně udržují krajinnou mozaiku biotopů, včetně otevřených travinných ekosystémů, které jsou z hlediska biodiverzity to nejcennější, co v Evropě máme.
Trofický rewilding je levnější a efektivnější alternativou k aktivním přístupům ochrany přírody, jako je kosení a pastva domácích zvířat. Tyto tradiční metody jsou závislé na dotacích, lidských zdrojích a jejich efekt závisí na pravidelném opakování. Nelze o nich proto uvažovat při péči o velké krajinné celky. Zatímco tradiční metody se zaměřují na udržení současného složení vegetace, trofický rewilding podporuje obnovu přirozených samoregulačních procesů, které pomáhají ekosystémům přizpůsobit se nadcházejícím změnám. Navzdory rostoucímu zájmu o tento přístup je k dispozici stále málo údajů, které by umožnily posoudit přínosy a rizika projektů trofického rewildingu.
Vědci z KBE ve spolupráci s kolegy z Biologického centra AV ČR a z obecně prospěšné organizace Česká krajina (zakladatelé a správci velké části rewildingových projektů) zkoumali vliv celoroční pastvy velkých kopytníků na rostlinnou biomasu a půdní vlastnosti v pastevních rezervacích. Výsledky ukázaly, že přirozená pastva snižuje nadzemní biomasu, ale zlepšuje zásobování rostlin dusíkem a vodou, čímž zajišťuje kvalitní píci pro spásače. Celoroční přítomnost velkých kopytníků urychluje recyklaci dusíku v půdě, podporuje ukládání organické hmoty a zvyšuje vodní retenční kapacitu půdy.
Zavedení přirozené pastvy posílilo vztahy mezi vegetací a půdními mikrobiálními procesy, což vedlo k lepšímu růstu kořenů a efektivnějšímu příjmu fosforu, dusíku a vody rostlinami. Tyto faktory jsou klíčové pro zajištění udržitelné primární produkce travinných ekosystémů. Těsné interakce mezi býložravci, vegetací a půdou mohou dále podpořit dynamiku a samoregulační schopnost těchto ekosystémů a pomoci jim tak lépe reagovat a adaptovat se na klimatické změny.
Podrobněji zde:
- Rewilding by large ungulates contributes to organic carbon storage in soils
- Trophic rewilding by large herbivores reduces plant nitrogen and water limitation across seven sites irrespective of their edaphic conditions
Kontakt: doc. Mgr. Eva Kaštovská, Ph.D. (