Naše fakulta hostila konferenci Ekologie 2024

Ve dnech 11. – 13. září 2024 hostila Přírodovědecká fakulta JU 9. konferenci České společnosti pro ekologii s podtitulem „Ekologie 2024“. Třídenní program nabídl více než 150 účastníkům přehled výsledků současného výzkumu v širokém záběru specializací ekologie na škále od lokální až po globální úroveň z pohledu experimentální biologie, aplikované praxe i matematického modelování (viz. sborník konference). Za všechna nesčetná témata jmenujme využití tzv. rewildingu (navrácení velkých býložravců) v managementu krajiny, jehož výzkumu se věnují i vědci působící na PřF. Několik účastnických přednášek na téma rewildingu v české krajině z pohledu vývoje vegetace, fauny i půdy předcházelo plenární přednášce jednoho z předních odborníků v tomto oboru prof. Jense-Christiana Svenninga z Aarhus University.

Jak už je na konferencích České společnosti pro ekologii (ČSPE) zvykem, mnoho prostoru dostali začínající vědci – studenti. Jedna sekce přednášek patřila nositelům ceny Vojtěcha Jarošíka udělované za vynikající studentské publikace v ekologických oborech, mezi nimiž byl i vítěz ročníku 2023 Aleš Lisner z Katedry botaniky PřF JU. Svou stopu studenti PřF JU zanechali i mezi oceněnými studentskými příspěvky, které vybírala komise složená ze zástupců napříč zúčastněnými univerzitami. Hned dva ze tří nejlépe hodnocených studentských posterů připravili studenti naší fakulty Tereza Švancárová (Katedra botaniky) a Jan Kollross (Katedra zoologie). Mezi nejlépe hodnocenými studentskými přednáškami byl příspěvek Daniela Linkeho (katedra zoologie).

Podobně jako mladé vědce ČSPE oceňuje i matadory v oboru. Letos byl přijetím mezi čestné členy ČSPE za celoživotní přínos ekologickým vědám oceněn jeden ze zakladatelů naší fakulty prof. Karel „Eros“ Prach, vegetační ekolog, jež se zasloužil o zavedení oboru ekologie obnovy, která se zabývá využitím principů spontánní sukcese v obnově člověkem narušených území, v české vědě i praxi ( viz. sborník konference).

Přihlaste si
odběr newsletteru