Skip to main content

Lokalizace biosyntézy hemu v rozsivkách Phaeodactylum tricornutum a diferenciální exprese vícekopiových enzymů

Rozsivky jsou drobné jednobuněčné řasy, které významně ovlivňují ekosystém naší planety. Díky fotosyntéze produkují přibližně 20 % světového kyslíku. Tyto fascinující buňky mají složitou evoluční historii a svůj fotosyntetický plastid získaly díky sérii endosymbiotických událostí. Studiem fylogeneze genů cílených do plastidu mohli autoři této publikace z laboratoře prof. Miroslava Oborníka z Biologického centra AVČR a Přírodovědecké fakulty JU (KMBG), vysledovat jejich původ až k sinicím, plastidům primárních řas, a dokonce i k jejich eukaryotickým hostitelům.

Hem, molekula často spojovaná s přenosem kyslíku u živočichů, je klíčový pro prakticky všechny organismy. Hraje zásadní roli v elektronovém transportním řetězci v mitochondriích a plastidech. Enzymy zapojené do biosyntézy hemu jsou vysoce konzervované napříč všemi eukaryoty a studium těchto genů v rozsivkách nám umožňuje pochopit evoluci jejich komplexních plastidů.

Kromě studia evoluce hemových enzymů autoři použili zelený fluorescenční protein ke značení a trasování těchto enzymů, čímž odhalili jejich přesnou vnitrobuněčnou lokalizaci. Dále autoři zjistili, že některé enzymy hemové dráhy jsou kódované ve více kopiích, které jsou regulovány v závislosti na různých podmínkách prostředí.

https://doi.org/10.3389/fpls.2025.1537037 

Kontakt: prof. Ing. Miroslav Oborník, Dr. (obornik@prf.jcu.cz)

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | sekret-fpr@prf.jcu.cz

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | sekret-fpr@prf.jcu.cz

© 2025 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0